A sürgős szót sokan félreértik, ahogyan a katasztrófavédelem sem a katasztrófát védi, úgy a sürgősség is mást jelent
Az SBO-nak nem feladata pontos diagnózist adni, az ott dolgozó szakemberek irányt adnak a beteg számára – hívta fel a figyelmet Pető Zoltán, a szegedi SBO vezetője. A szakember a SZAB-székházban tartott előadásán a sürgősségi ellátás részleteit ismertette - írja a delmagyar.hu.
– A sürgősségi ellátás nem azt jelenti, hogy valamit gyorsan, sürgősen végzünk el, hanem sürgős esetekkel foglalkozunk. Nem azonnal kell dolgoznunk, hanem egyes kórképek igényelnek azonnali beavatkozást, tehát az előre nem látható, akár életveszélyt vagy halált okozó problémákat kezeljük. A sürgős szót sokan félreértik. Ahogyan a katasztrófavédelem sem a katasztrófát védi, úgy a sürgősség is mást jelent – szögezte le Pető Zoltán, az SZTE Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztályának osztályvezető egyetemi docense.
A sürgősségi ellátás rendszerének kialakulásáról, történetéről, feladatairól és kihívásairól tartott előadást a napokban a SZAB-székházban a szegedi Járványügyi Ellátó Központ igazgatója az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság és a Közéleti Kávéház meghívására.
– Már az 1500-as években is foglalkoztak az elsősegélynyújtással, Szent Kamill ekkor hozta létre a Betegeket Szolgálók Társaságát, de a sürgősségi ellátást valójában a háborúk vitték előrébb. Mária Terézia 1769-ben rendeletet is kiadott a bajbajutottak azonnali megsegítésére, az elsősegélynyújtásra – részletezte.
További részletek a cikkben.