Amerikai kutatók nyugalmi fMRI vizsgálat segítségével igyekeznek fényt deríteni arra, mi működik másként az ADHD-val küzdő ember agyában.
Az Oregoni Egyetem tudósai egy újfajta analitikai technika segítségével 6543 gyermek agyáról készült felvételt tudtak megvizsgálni, hogy elemezzék a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarban (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, ADHD) szenvedő emberek kapcsolódási mintáit. Erről a The Journal of Neuroscience című tudományos folyóiratban jelentettek meg tanulmányt - ismertette a hvg.hu.
Az emberi viselkedés jelentős részét az agy különböző területein lévő neuronok közötti koordinált kommunikáció szabályozza. A kutatók egy speciális vizsgálat, az úgynevezett nyugalmi fMRI segítségével figyelték meg, hogy miként is zajlik ez a fajta szerveződés az agyban.
Az ADHD-ban szenvedő személy agyáról készült felvételt összehasonlítva egy egészséges emberével a kutatók azonosíthatják azokat a mintákat, amelyek megmagyarázhatják előbbi állapot néhány jellemzőjét.
A most kiadott eredmények erős összefüggést mutatnak az agy egészére kiterjedő kapcsolódási minták (PNRS) és az ADHD több tünete között. Vagyis lényegében sikerült azt feltérképezni, hogy az agy mely részének milyen kapcsolódási mintája lehet felelős az állapot kialakulásáért. Részletek a teljes cikkben