A megyei kórházban decemberben végezték el az első ilyen operációt, csütörtökön pedig a huszadikat.
Tavaly év végén egy újfajta műtéti eljárást vezettek be a kecskeméti megyei kórházban a csípőprotézisek beültetésénél. A tapasztalatok jók: kisebb a vérveszteség és sokkal gyorsabb a beteg rehabilitációja. Volt olyan, aki 4 órával az operáció után már sétálni tudott - írta a baon.hu.
A csípőprotézis beültetésének új technikáját, az úgynevezett elülső feltárást dr. Kovács Gyula, a kecskeméti megyei kórház ortopédiai osztályának vezető főorvosa és dr. Janositz Gábor főorvos tavaly sajátította el egy, az Egyesült Államokban tartott kurzuson, majd néhány európai kórház műtőjében szereztek még gyakorlati ismereteket az eljárásról. A megyei kórházban decemberben végezték el az első ilyen operációt, csütörtökön pedig a huszadikat egy 82 éves kecskeméti asszonyon. Janositz Gábor elmondta, a kezdeti tapasztalataik nagyon jók az új technikáról.
A módszer lényege, hogy a korábbiaktól eltérően nem oldalról tárják fel a csípőízületet, hanem elölről. A műtőorvos a comb elülső felszínén ejt egy 6-8 centis vágást, és ami még ennél is lényegesebb, hogy az izmok között jut hozzá az ízülethez, miközben az izmok sértetlenek maradnak. A protézis beültetése 30-40 perc alatt megvan.
Az eddigi valamennyi technika az izmok részleges átvágásával történt, ez pedig nagy vérveszteséggel és átmeneti izomgyengeséggel járt.