• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az újraélesztést évente gyakorolni kellene

Lapszemle Forrás: feol.hu

Jó másfél éve elhatározták, megtanítják Magyarországot újraéleszteni.

Azóta sokfelé jártak: faluban, városban. Néhány embernek és sok ezres tömegnek mutatták meg: bárki lehet hétköznapi hős – olvasható a feol.hu oldalán.

A statisztika szerint Magyarországon évente egy kisvárosnyi ember hal meg hirtelen szívhalál következtében. És egy másik adat: nálunk ezer ember közül csupán 17 tudja, mit a teendő, ha valaki hirtelen összeesik a közelében. Ezen a helyzeten akart változtatni Klupács Péter és Mészáros Zalán egy könnyen, gyorsan elsajátítható újraélesztési technikával. A lényeg, hangsúlyozzák mindketten, hogy merjünk egyáltalán odamenni: szólítsuk meg a segítségre szorulót, ha nem válaszol, szegjük hátra a fejét, figyeljük tíz másodpercig a mellkasát, hallgassuk, veszi-e a levegőt, és ha nincs légzése, kezdjük el nyomni. Nincs mitől félni, csak segíthetünk rajta: amíg oda nem ér a mentő, addig mi leszünk a szíve...

– Azt kell megértenie mindenkinek, hogy az idő nagyon fontos tényező – magyarázza Péter, aki mentőtechnikusként dolgozik a fehérvári mentőállomáson.

– Négy perc után kezdenek elhalni az agysejtek, visszafordíthatatlan folyamat indul el, de ha merünk beavatkozni, és összekulcsolt kézzel, ritmusra nyomjuk a mellkast, újraindíthajuk a keringést: „megetetjük" az agyat oxigénnel és életben tarthatjuk a beteget, míg megérkezik a segítség. Tudom, sokan félnek: hátha bajt csinálnak. De van-e nagyobb baj a halálnál?...

– A Te vagy a hős program lényege az újraélesztési módszerünk egyszerűsége: gyorsan tanulható, bárhol, akár egy labda segítségével gyakorolható – mondja Zalán, aki majdnem húsz évig volt mentőtiszt. – Azt kell elérni, hogy ösztönből, reflexszerűen működjön minél több embernél. Ideális állapot lenne, ha minden testnevelő tanár megtanulná az öt lépésből álló módszert, aztán továbbadná a tudást a diákoknak. Évente legalább egyszer minden egyes osztályban rá kellene szánni tizenöt percet arra, hogy a gyerekek egymáson gyakorolják az újraélesztést – így előbb-utóbb mindenkiből lehet hős, ha szükség van rá.

A két szakember rengeteg helyen megfordult már az elmúlt időszakban. A nagy fesztiválokon egyszerre több ezren figyelték őket és csinálták velük együtt az életmentő mozdulatokat. A ritmus fenntartásához a programot támogató gyógyszergyár honlapján zenéket is ajánlanak Zalánék, amiket a bemutatókon is használnak, igazi show-t produkálnak a színpadon, nem lehet nem odafigyelni rájuk. Pár napja egy biztosító társaság egészségnapjára voltak hivatalosak, ahol sikerült felállítani a mellkaskompressziót legtöbben egyszerre végzők Guiness-rekordját.

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője indította el a rekordkísérletet, legalább ezren voltunk, de a szigorú ellenőr végül 550 ember részvételével hitelesítette az eredményt – meséli mosolyogva Péter, és hozzáteszi: kemény meló volt öt percen át folyamatosan nyomni a labdát, mert azzal végezték a gyakorlatot, aki ott volt, biztosan nem felejti el az életmentő mozdulatokat.