• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Azt várják, hogy működik a rák ellen

Lapszemle 2025.04.01 Forrás: hvg360.hu
Azt várják, hogy működik a rák ellen

Trump épp most készül betiltani - több más tudománykorlátozó intézkedés után – az mRNS-kutatásokat is.

Amerika veszíthet, miután példátlan módon korlátozzák a szabad tudományos kutatást az USA-ban. De vajon Európa nyerhet-e? A hiedelmeken alapuló intézkedések egyik fő áldozata a Covid-oltásról ismert mRNS-kutatás, a rákgyógyítás egyik ígéretes terepe. Magyar tudósok értékelték a HVG-nek mindazt, ami Amerikában történik, írja a hvg360.hu

Őrültség. Nevetséges. Szélsőséges hülyeség. Ilyen szavakkal kommentálták az általunk megkérdezett magyar szakértők azt az amerikai döntést, hogy az USA-ban – több más tudománykorlátozó intézkedés után – leállítanák az mRNS-kutatásokat is, vagyis azt a szakterületet, amelynek a Covid elleni oltás köszönhető, és amely most a rák gyógyításának reménykeltő lehetősége. 

Karikó Katalin 2023-as Nobel-díja óta nem szorul magyarázatra, hogy miért fontos az mRNS (hírvivő ribonukleinsav). Egyebek mellett azért, mert az ehhez kapcsolódó felfedezés tette lehetővé nagyon sok emberélet (az oltás megkezdése után világszerte 14 millió ember) megmentését annak a vakcinának a révén, amelyet a világjárvány kitörése után példátlanul gyorsan kezdett gyártani a Pfizer–Biontech-páros és a Moderna (két amerikai és egy német vállalat).

Karikó kutatótársa, a Nobel-díj másik felének birtokosa, Drew Weissman most azt mondta, soha életében nem gondolta volna, hogy a kormány tudományon kívüli okokból egy kutatási terület ellen fordul. 

A tudományon kívüli okok egyike nyilván az egészségügyi miniszter, Robert Kennedy oltásellenessége. Sok más kutatási irány korlátozása mellett az mRNS-projektek befagyasztását megelőző egyik intézkedés azoknak a vizsgálódásoknak a leállítása volt, amelyek azt próbálták kideríteni, miért húzódoznak sokan az oltásoktól (vaccine hesitancy).

Némelyik korlátozás nehezen érthető; áldozatul eshet például annak a vizsgálata, hogyan veszélyezteti a HIV-fertőzés a gyerekeket, vagy miképpen előzhető meg az asztma a penésznek való kitettség csökkentésével. Más témáknál ugyanakkor jól látszik a Trump-kormány beállítottságának hatása: a tilalmas címkék közé tartozik a genderkutatás, a klímaváltozás, a biodiverzitás, a női témák, a társadalmi előjogok. Amerikai kutatók honlapokat indítottak, amelyeken a kollégák közzétehetik, épp kinek a pályázatát állították le vagy szüntették meg, írja a hvg360.hu

 

 

 

 

 

 

USA