Csak néhány településnek van olyan szerződése a háziorvossal, amely kötelezi őt az ügyeletre.
A munkaerőhiány miatt országszerte egyre nagyobb nehézséget okoz a háziorvosi ügyeleti rendszer biztosítása. Leginkább az alacsony óradíjak miatt nem találni elegendő ügyelő orvost, és bár a helyzeten érdemben csak a finanszírozás jelentősebb emelése javíthat, a Sürgősségi Ügyeleti Ellátók Egyesülete szerint már az is örvendetes, ha – miként a szaktárca ígéri – szeptembertől 4,1 milliárd forinttal több jut erre a feladatra - foglalkozott a témával a magyaridők.hu is.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól kapott fejpénz reálértéken több mint tíz éve nem emelkedett – mondta a lapnak az egyesület elnöke. Rédei József tájékoztatása szerint jelenleg óránként átlagosan 2-3 ezer forintot kap egy ügyelő orvos, de van, ahol az óradíj csupán 1600 forint, és olyan hely is – bár ez igen ritka –, ahol 4500-5000 forint. Jellemzően minél kisebb egy település és minél távolabb van a várostól, annál magasabb ez az összeg, ami ugyanakkor sehol sem éri el a kórházak 5-10 ezer forintos ügyeleti díját.
Az országban ma körülbelül 300-400 orvosi ügyeleti szolgálatot működtetnek, ezek összességében mintegy nyolcezer orvost, ápolót és gépkocsivezetőt foglalkoztatnak. Rédei József szerint azon települések számára, ahol most kritikus a helyzet, nagy segítség lesz, ha szeptembertől valóban 4,1 milliárd forinttal több jut erre a feladatra, ahogyan azt a szaktárcánál ígérik. Ezzel a finanszírozás a becslések szerint elérheti a lakosonkénti 58-59 forintot. Az intézkedés nagyban segíti a működőképesség fenntartását, és kiindulóalapot jelenthet az ügyeleti ellátás színvonalának emeléséhez. Az egyesületi elnök szerint azonban hosszú távon és megnyugtatóan csak a finanszírozási díj érdemi emelésével rendeződhet a helyzet, addig komoly logisztikát igényel, hogy mindig mindenütt legyen ügyelő orvos.
A szakemberhiányt az is enyhítené valamelyest, ha csak valóban indokolt esetben hívnák házhoz az orvosi ügyeletet.