Tartja magát az a tévhit, hogy 0-ás vércsoportú vért bárki kaphat, de nálunk csak csoportazonos transzfúzió létezik.
Augusztus elején több rémhír is elterjedt a közösségi médiában, hogy teljesen kiürült az Országos Vérellátó Szolgálat vérkészlete és életmentő műtéteket halasztanak el. Szerencsére ez nem igaz, nem is a nagy 2016-os véraszályt éljük. Nyár végén mindig kevesebben adnak vért, ezért sok tervezett műtétet tényleg el kell halasztani - írta riportjában az Index.hu.
Életmentő műtéteket soha sem maradnak el. Az azonban előfordulhat, hogy a tervezett beavatkozásokat néhány nappal elhalasztják, épp azért, hogy az összes vércsoportból maradjon 2-3 napnyi tartalék vészhelyzet esetére.
A transzfúziós igényű tervezett műtéteket már nemcsak „közvérből" lehet megoldani: a betegek és családjuk szervezhetnek maguknak irányított véradást. Ilyenkor a családtagok és az ismerősök az Országos Vérellátó Szolgálatnál egy formanyomtatványon rendelkezhetnek arról, hogy a vért az ismerősük műtétjére ajánlják fel. Meg kell adni a beteg nevét, TAJ- számát, vércsoportját és a műtétet végző kórház nevét. A vért ezután az Országos Vérellátó Szolgálat 1-4 napon belül eljuttatja a megjelölt kórházba.„2015-ben 16 ezer irányított véradás történt a 400 ezerből, tehát elenyésző az irányított véradások száma" – közölte a lappal Dr. Jákó Kinga, az OVSZ főigazgatója, aki azt is elmondta, hogy ugyan egyre többet hallani erről a lehetőségről a különböző felületeken, a legtöbben mégis önkéntesen és térítésmentesen segítenek ismeretleneken. A rendszeres véradók annak ellenére szerepelnek keveset a médiában, hogy hetente 300-320 helyszínen tartanak véradást.
Létezik egy autotranszfúzió nevű lehetőség is. A tervezett és kockázatos műtétek előtt leadhatjuk a saját vérünket, a szükséges mennyiséget pedig a beavatkozásunkig tárolják. Ez a megoldás nem minden esetben használható, függhet a műtétet kiváltó betegségtől is, de ha alkalmazható, több előnye is van: a műtét után gyorsabb és simább a gyógyulás.További tévhitek és tények a teljes cikkben.