Mára talán konszenzus született abban, hogy nincs elég egészségügyi szakdolgozó Magyarországon.
Nem egyes képzésekre kellene állami pénzt költeni, hanem az ösztöndíj-rendszerekre – így vélekedett a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke az ATV Start című műsorban. Balogh Zoltán szerint az európai átlag szakdolgozói fizetés 70-75%-át kellene elérni ahhoz, hogy ne külföldre vándoroljanak a hazai munkavállalók.
Mára talán konszenzus született abban, hogy nincs elég egészségügyi szakdolgozó Magyarországon. Ápolókból van a legnagyobb hiány, akik a közvetlen betegellátásban vesznek részt. Ahhoz a tényhez, hogy az idősebb korosztályból arányában többen aktívak, mint a fiatalabb korosztályból, ahhoz hozzátette, hogy korábban tisztább tiszta szerkezete volt a szakképzésnek, kevés helyen képeztek kollégákat. Ma már azonban sok helyen képeznek, és különböző képzettséget adó programok keretében.
A kamara szerint premizáltnak kellene lennie az olyan szakágazatoknak, mint az ápolók, nővérek, mentősök vagy asszisztensek. Probléma az is, hogy nem a felvevőpiac érdekei mentén jönnek ki a képzésből a fiatalok. Mint mondta, egyszerre van jelen a szakápoló hiány és túlképzettség is. Balogh Zoltán szerint vannak területek, amire nem kellene állami pénzt szánni. Ehelyett ösztöndíj-rendszerekre kellene szerinte fordítani. Balogh Zoltán 2016 júliusától számolja a bérfelzárkóztatást, mert akkor vált jelentősebbé az emelés mértéke. Mint mondta, nekik az uniós átlag 70-75%-át kell elérniük, ami 1300-1400 euró, az alapilletmények besorolásában pedig 1100-1300 euró körül leszünk szerinte 2022 januárjára.
„Folyamatosan krízisben vagyunk” – ezt felelte arra, hogy érzékelhető-e összeomlás az egészségügyben. Hozzátette: nem fog összeomlani, mert mindig van valami akció, amivel ezt a rendszert fent lehet tartani.