A kutatók azt keresték, miért betegednek meg olyan sokan rákban, egészen hajmeresztő eredményekre jutottak.
Keserves "jutalmat" kapott a kutató, aki rájött, hogy miért betegednek meg annyian rákban. A történet még inkább zavarba ejtő, ha hozzátesszük, hogy Bülent Sik kifejezetten a török Egészségügyi Minisztérium megbízásából végzett kutatásokat Törökország nyugati részén, ám miután az eredményeket publikálta, mégis börtönbüntetésre ítélték -írja a player.hu.
A minisztérium 2010-ben kérte fel az Akdeniz Egyetem Élelmiszerbiztonsági és Mezőgazdasági Kutatóközpontjának akkori igazgatóhelyettesét, hogy derítse ki, lehet-e összefüggés az ország nyugati részén megfigyelt rákos megbetegedések kiugróan magas száma, valamint a talajban, az ivóvízben vagy az élelmiszerekben található esetleges mérgező vegyületek között. Şık és kutatócsapata munkához is látott, és ötéves vizsgálódásuk egészen hajmeresztő eredményekre jutott: a tudósok többek között rovarirtó, nehézfém és policiklusos aromás szénhidrogének nagy mennyiségű jelenlétét mutatták ki több élelmiszer- és vízmintában is, emellett azt is megállapították, hogy a víz számos területen higannyal, alumíniummal, krómmal és arzénnal fertőzött.
Egy ilyen ügy a világ összes országában hatalmas visszhangot keltett volna, Şık azonban hiába várta, hogy történjen valami, így három évvel a jelentés elkészítése után úgy döntött, hogy a nyilvánossághoz fordul: a kutatási eredményeit az isztambuli székhelyű Cumhuriyet újságban tette közzé tavaly áprilisban, ami ellenzékisége miatt régóta a jelenlegi hatalom célkeresztjében van.
Şık megúszhatta volna felfüggesztett börtönbüntetéssel, amennyiben hajlandó megbánást tanúsítani a tette miatt, ám miután ezt visszautasította, a bíróság első fokon 15 hónapos szabadságvesztésre ítélte.
További részletek a cikkben.