A nyugdíjas korú orvosok nem pótolhatóak, akár működésképtelenséget okozhat kiesésük a gyógyításból.
Alig több mint 3000 nyugdíjast szeretnének megtartani a minisztériumok a közszféra új nyugdíjszabályainak életbe lépése nyomán – tudta meg a Világgazdaság. A legtöbb egyéni mentességi kérelmet, több mint 2500-at az intézkedésekkel leginkább sújtott oktatás és egészségügy területét irányító Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) továbbította a Miniszterelnökséget vezető államtitkárnak. Arról továbbra sem született döntés,hogy végül hányan mentesülnek majd valóban a kormányzati intézkedések alól – olvasható a Népszava- online oldalán.
A meg nem nevezett forrásból, a Világgazdaság birtokába került számok azt jelzik, hogy az idén érintett 6500 egészségügyi dolgozó kétharmada inkább a nyugdíjat választotta, és a 3700 már nyugdíjasként dolgozó pedagógusnak is csak a töredéke döntött úgy, hogy a katedrán folytatja. Ez a gazdasági lapnak nyilatkozó szakértők szerint már a közeljövőben komoly létszámgondokat okozhat mindkét területen, a köznevelésben elsősorban a hiányszakmának számító természettudományi tárgyak oktatásában.
Azt pedig korábban az egészségügyi államtitkár, Szócska Miklós maga is beismerte, így mára cáfolhatatlan ténynek bizonyult: a „nyugdíj vagy munka" szabály az elvándorlás és az utánpótláshiány miatt a mind jelentősebb munkaerőhiánnyal küzdő egészségügyben akár működésképtelenséghez is vezethet. Az ugyanis teljesen biztos, hogy a nyugdíjas korú orvosok nem pótolhatók – írja a portál, megjegyezve azt is, a ma Magyarországon tevékenykedő 29 ezer orvos közül majdnem ötezren már betöltötték a hatvankettőt, egyes szakterületeken – gyerekgyógyászat, neurológia – különösen magas az orvosok átlagéletkora, így a következő években újabb súlyos veszteségek várnak az ágazatra. Csak 2011-ben hét-nyolcszáz orvos ment nyugdíjba, míg az összes orvosi egyetemről körülbelül nyolcszáz friss diplomás került ki, akik közül csak minden negyedik lépett be a magyar szakorvos-képzésbe.