Fontos, hogy a betegek megértsék, hogy az egészséges étrend és az életmód milyen fontos a súlyvesztésben.
Elképesztő, hogy még mindig milyen sokan hisznek ezekben a készítményekben, ráadásul nemcsak elsőre, de még akkor is, ha már korábban sem sikerült valami más „csodaszertől” lefogyniuk - mondta a Mandinernek adott interjúban dr. Bedros J Róbert, Dél-budai Centrumkórház – Szent Imre Egyetemi Oktatókórház főigazgatója, obezitológiai tanszékvezető, címzetes egyetemi tanár.
Lehet-e a súlyvesztés egyszerre gyors és egészséges?
Röviden? Nem. Az egészséges és a gyors súlyvesztés egyidejűleg igen ritkán lehetséges, mert a hirtelen fogyás általában drasztikusabb vagy rövid távú és kevésbé fenntartható. Általában olyan módszerek alkalmazását jelenti, amelyek károsíthatják az egészséget. A nagyon alacsony kalóriatartalmú étrend, az egyoldalú, valamilyen tápanyagot kiiktató fogyókúrás programok vagy az extrém testmozgás iszonyúan megterhelik a szervezetet. Az egészséges fogyás hosszú távon és fenntartható módon történik. (...)
Mennyire veszélyesek a szinte azonnali fogyást ígérő „táplálékkiegészítők” és egyéb, néhány napon belül látható eredménnyel kecsegtető készítmények?
Azok a táplálékkiegészítők vagy más termékek, amelyek néhány nap vagy egy-két hét alatt gyors fogyást ígérnek, általában sok veszéllyel járhatnak. Ezek közül ugyanis számos termék veszélyes összetevőket tartalmazhat. Nagy mennyiségű koffeint vagy más stimulánsokat, amelyek negatívan befolyásolhatják az egészséget és akár súlyos mellékhatásokat is okozhatnak, például magas vérnyomást, szívritmuszavarokat vagy idegrendszeri problémákat. Sok gyors fogyást ígérő termék vízhajtó hatású, így a mérleg nem a zsírégetés, hanem a test víztartalmának a csökkenése miatt mutat alacsonyabb számot.
A vízveszteség általában csak átmeneti és visszafordítható, de a dehidratáció súlyos következményekkel járhat, például szédüléssel, gyengeséggel, sőt, vesekárosodással. Mindemellett a gyors fogyást ígérő termékek hatása csak átmeneti és amint abbahagyjuk a készítmény használatát, nemcsak a leadott kilókat hízzuk vissza, hanem még többet is.
Ez a sokak által jól ismert jojó effektus hosszabb távon szépen „meghizlalja” a túlsúlyos pácienseket. Az olyan termékek, amelyek gyors fogyást ígérnek, a szervezet számára nem biztosítják a megfelelő tápanyag összetételt, ionokat, és hosszabb távon táplálkozási hiánybetegséghez vezethetnek, további egészségügyi problémákat kiváltva.
Mi a három leggyakrabban előforduló mellékhatása a szinte azonnal látható eredményt ígérő, súlycsökkentő készítményeknek?
Örülök, hogy csak a három leggyakoribbat kérdezte, mert az összeset talán fel sem lehetne sorolni. Az első a már említett dehidratáció. A legtöbb gyors fogyást ígérő termék, amely gyakran vízhajtó vagy hashajtó hatású, a test víztartalmának csökkenését okozza, amely dehidratációhoz vezethet.
Ez különösen veszélyes lehet, mivel a dehidratáció súlyos egészségügyi problémákat okozhat, szédülést, gyengeséget, vesekárosodást és olyan veszélyes állapotokat idézhet elő, mint például az, hogy melegben könnyebben alakul ki hőguta.
A másik leggyakoribb az idegrendszeri mellékhatás. Sok „csodaszer” tartalmazhat stimulánsokat, például nagy mennyiségű koffeint vagy egyéb hatóanyagokat, amelyek idegrendszeri mellékhatásokat okozhatnak. Ezek közé tartozhatnak a szorongás, a nyugtalanság, az idegesség, az álmatlanság és a szívritmuszavarok. Mindemellett emésztési problémák jelentkeznek. Bizonyos súlycsökkentő készítmények, különösen azok, amelyek nagy mennyiségű rostot vagy egyéb anyagokat tartalmaznak, emésztési problémákat okozhatnak, például hasmenést, puffadást, gyomorégést vagy hányingert.
Fontos megjegyezni, hogy a mellékhatások súlyossága és gyakorisága változhat az adott terméktől és az egyén érzékenységétől függően. Nagyon kérem a Mandiner olvasóit is, hogy fontolják meg az egészséges súlyvesztéshez a biztonságos és fenntartható módszerek alkalmazását és kerüljék a gyors fogyást ígérő, potenciálisan káros termékek használatát. Ugyanakkor ha bármilyen mellékhatást észlel valaki egy súlycsökkentő készítmény alkalmazása során, azonnal forduljon orvoshoz!
Továbbiak a teljes cikkben