• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Békássy Szabolcs: van megoldás a kiüresedő praxisokra

Lapszemle MA 06:05 Forrás: Index
Békássy Szabolcs: van megoldás a kiüresedő praxisokra

Ideálisabb, ha minden körzetnek van egy állandó rendelési idővel rendelkező háziorvosa, ahova megszervezik a betegek elutását. 

Meredeken nő a tartósan betöltetlen háziorvosi praxisok száma Magyarországon, a Nemzeti Alapkezelő Adatai szerint legalább fél éve már 833 áll üresen, míg tavaly ugyanekkor ez a szám 675 volt. Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének (HAOSZ) alapító-elnökét arról kérdezte az Index, mi lenne a megoldás arra, hogy ezek a számok ne növekedjenek.

„A helyi önkormányzati vezetőkkel azt kell elfogadtatni, hogy nem az a legjobb megoldás, ha helyettesítés útján van biztosítva az alapellátás, ideálisabb, ha minden körzetnek van egy állandó rendelési idővel rendelkező háziorvosa, ahova a falugondoki hálózat támogatásával vagy egyéb, a betegek szállítását biztosító megoldással eljuthatnak a betegek” – fejtette ki az országos kollegiális vezető, hozzátéve: egy jól felszerelt, megfelelő létszámú asszisztenciával működő rendelőben magasabb minőségű ellátásban részesülhetnek, ellátásszervezés szempontjából ez egy sokkal megfelelőbb modell. Békássy Szabolcs ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ezért is szorgalmazzák a mielőbbi körzetátalakítások lebonyolítását, hiszen ez a probléma egy részére megoldást jelenthet.

Nem csak vidéken nehéz a helyzet, a főváros agglomerációjának megduplázódott lélekszáma is indokolja az átszervezést, miközben a NEAK jelentése szerint Pest vármegyében is 67 tartósan üres praxis van. Meglepő módon Budapest az országos listában a második a régiók sorában a maga 80 betöltetlen körzetével. Az országos kollegiális vezető magyarázatként hozzáfűzte, hogy hiába magasabb ezeken a területeken az életszínvonal, többen megengedhetik maguknak akár a magánellátást, viszont az állami ellátás hozzáférhetősége sok esetben nehezebb, mint a konvergenciarégióban, ami a mindennapi családorvosi munkában jelent kihívást, hiszen ezeken a területeken nehezebb a betegutak szervezése.

Ma 5500 háziorvos lát el 6400 körzetet, átlagban 1600 beteg jut egy háziorvosra, de vannak olyanok, akiknél ez a szám 1200 fő alatt, másoknál 3000 fő felett van. A kormányzati célkitűzés szerint 2028-ig megszüntetik a tartósan betöltetlen és az 1200-nál kisebb ellátási területtel rendelkező praxisokat. Azt illetően, hogy az üres praxisok számai a törekvés ellenére miért nőnek, a háziorvos elmondta, hogy az átszervezési folyamat még nagyon az elején tart, ugyan már több szakmai egyeztetés történt a kérdésben.

További részletek az Indexen.