Jelenleg vizsgálják, hogy milyen hatással jár a bázis alapú finanszírozás bevezetése.
Az egészségügy az év első felében bevezetett finanszírozási rendszerét októberben egy új finanszírozással váltanák fel a teljesítményelvű rendszert. Mint arról a Weborvos már szeptember 2-án hírt adott, ennek értelmében egy úgynevezett fix finanszírozási rendszert vezetnének be, aminek értelmében az ellátott betegek számától, és a kezelt betegségek súlyosságától függetlenül az egészségügyi szolgáltatók előre meghatározott összeget kapnak a betegek ellátásért. A teljesítményeket azonban továbbra is jelenteniük kellene az egészségbiztosítónak. Ennek a rendszernek a célja, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár rendelkezésére álló havi 35 milliárd forintot minél arányosan osszák el az intézmények között.
A finanszírozási rendszer koncepciójának megváltoztatását sürgeti az egészségügyi tárca vezetője is. „Még nincs döntés arról, hogyan változik, milyen lesz az új finanszírozási technika" -mondta Székely Tamás egészségügyi miniszter. – „Három hónapja azt mondtam: amint lehet, értékeljük az áprilisban bevezetett, a gyakorlatban júliustól érzékelhető finanszírozást. Most ez történik" - tette hozzá.
Elmondta továbbá, hogy jelenleg vizsgálják milyen hatása lenne, ha a bázisalapúra térnének át, de nem akarnak mindenáron vegytiszta rendszert. Az ugyanis arról szól, hogy az intézmény garantáltan megkapja minden hónapban ugyanazt a pénzt, így viszont nem érdeke, hogy a minden beteget kezeljen. Ez a rendszer a teljesítmény visszafogására ösztönöz, ezt pedig szeretnék elkerülni.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke szkeptikus, mint mondja: az új technika nem oldja meg a rossz struktúra okozta problémákat. Szerinte előbb a lehetőségekhez kellene igazítani az ellátórendszer méretét - vagyis csökkenteni azt -, és csak azt követően megváltoztatni a finanszírozást. A Népszabadság információi szerint, a kórházi vezetők a jövő hét közepén a miniszterelnökkel tárgyalnak az új rendszerről.