Az egészségügyi szakdolgozói kamara elnöke szerint öt éven belül vészhelyzet lesz a magyar kórházakban.
Több mint ezer ápoló vállal külföldön munkát évente. Másfél ezren mennek nyugdíjba, pályakezdők viszont alig vannak. Az egészségügyi szakdolgozói kamara elnöke szerint öt éven belül vészhelyzet lesz a magyar kórházakban. Egy Svájcban dolgozó ápoló a TV2 Tényeknek arról beszélt, hogy tízszer annyit keres ott, mint itthon. Egy budapesti kórház nővérei viszont azt mondják, ha csak pár tízezerrel emelnék a bérüket, már az is itthon tartaná őket. Most ugyanis sokan külföldi munkán gondolkodnak.
Balogh Zoltán, elnök, Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara a műsorban elmondta, egy-egy évben egy-egy kórházban dolgozó embertömeg fog külföldre távozni, illetve nyugdíjba vonulni. Pályára vonzással, különböző ösztöndíjrendszerek kialakításával most kellene elkezdeni a toborzást a következő tanévtől annak érdekében, hogy három-öt év múlva legyenek pályakezdő fiatalok. Ha ez nem lesz, akkor azt lehet mondani, hogy a mi egészségünket senki nem fogja tudni megmenteni.
A tervek szerint több lépcsőben, három éven keresztül emelné a kormány az ápolók fizetését, húsz százalékkal már idén nőhet a bérük, erről április végén a Mokkában beszélt az egészségügyi államtitkár. Ónodi-Szűcs Zoltán azt mondta, ha azt kérdezi, hogy ez elegendő-e a célhoz, nyilván nem. Ezért kell minden évben újabb és újabb pénzeket belepumpálni a bértáblába.
A Tények kereste az államtitkárságot, hogy pontosan mikortól és mennyivel nő az ápolók bére. Azt válaszolták, hogy az egyeztetések a szakszervezetekkel már a végéhez közelednek, és hogy az a céljuk, hogy kiszámítható fizetésemelési program induljon. A bérrendezés több tízezer forintot jelentene a szakdolgozóknak. Most arra várnak, hogy ezt hivatalosan is bejelentsék.