A mentés költségeit fel kell számolni annak, aki a beavatkozást igénylő helyzetet szándékosan okozta.
Kártérítés fizetésére kötelezte a Szekszárdi Járásbíróság azt a férfit, aki tavaly szeptember 10-én reggel 8 óra után pár perccel felmászott a mentőállomáson lévő 20 méter magas rádiótoronyba. Az ítélet szerint meg kell fizetnie a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságának 186.465 forintot, valamint annak 2015. szeptember 11-től a kifizetés napjáig járó törvényes kamatát. A perköltség nagy részét is ő viseli. Az ítélet nem jogerős, tájékoztatta a teol.hu-t dr. Kovács Ildikó, a Szekszárdi Törvényszék sajtószóvivője.
A mentőszolgálat gépkocsivezetője először mintegy 10 méter magasságban tartózkodott az adótorony belsejében, majd később még feljebb mászott. Végül este nyolckor önként jött le a toronyból, a tűzoltóság kosaras járművének segítségével.
Az ítélet indokolása szerint a mentős tettével a véleményét akarta kifejezni, illetve demonstrálni a munkahelyén kialakult helyzet miatt. Szerinte nem volt életveszélyben, a mentést nem kérte, a felperes nem szakszerűen járt el, mert a tűzoltók semmilyen módon nem próbálták a testi épségét védeni. Ilyen lehetett volna például az aládeszkázás.
Tény viszont, hogy a tűzvédelemmel és a mentéssel kapcsolatos kötelezettségeket törvény és hatósági aláírások szabályozzák. Ezekben az is szerepel, hogy a veszélyeztetett személy mentését annak akarta ellenére is végre kell hajtani. Arra is előírás, szabály van, hogy a mentés költségeit fel kell számolni annak, aki a beavatkozást igénylő helyzetet szándékosan okozta.