Gyógyulást várnak a páciensek az egészségügytől.
Ám betegek a kórházakban, rendelőkben dolgozó nővérek, ápolók, asszisztensek maguk is – derül ki a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara felméréséből. Minden harmadik-negyedik betegágy mellett dolgozó nővér súlyos lelki beteg – írja a Délmagyar – online.
Keveset törődnek az egészségükkel az egészségügyben dolgozók is. A betegágy melletti ápolók közül minden harmadik-negyedik kiégettségre, lelki bajokra panaszkodik, több mint a fele pedig a mozgását, a keringését, az emésztőrendszerét érintő krónikus betegség miatt érzi rosszul magát munka közben is. Igaz, egészségkultúrában elmarad a magyar lakosság egésze a tőlünk nyugatabbra élőktől. Ez az oka a hazai lakosságot jellemző rossz egészségügyi mutatóknak – hangsúlyozta Irinyi Tamás.
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Csongrád megyei területi szervezetének elnöke felmérésükre hivatkozva elmondta: tagjaik a leggyakrabban előforduló tünetként a hát- és derékfájást emlegették, harmaduk gyakran érzi magát gyengének és fáradtnak, sokan küzdenek fejfájással, alvási problémákkal.
Az egészségügyi hivatásban eltöltött évek jelentősen megnövelik a krónikus betegségek előfordulásának esélyét – az elemzők szerint. A fekvőbeteg-ágy mellett dolgozók közül csak kevesen képesek a nyugdíjaskorig hivatásukat gyakorolni. Ennek oka nem csupán a szervi bajok sokasága, hanem a kiégettség is – mutatják a számok. A pálya elején lévő ápolók közül is minden harmadik pszichés beteg. Márpedig a szomatikusan erősen megromlott egészségi állapotú ápolók 73 százalékánál mutatták ki a súlyos kiégés lelki tüneteit.
Megfeledkezett az utóbbi húsz évben az egészségügyi kormányzat a szakdolgozókról: 76 százalékuknak a bérminimumhoz igazodik, 108 ezer forint a fizetése. Az egészségügyben dolgozók legnépesebb csoportjának az utóbbi hét évben most először ígérnek béremelést. Ám ez sem érint mindenkit, mert az egyetemi diplomával dolgozók kimaradhatnak a körből – emelte ki Irinyi Tamás.
Az egészségügyisek legnépesebb – csak a térségben 2760 regisztrált tagot számláló – szervezetének a vezetője azt is betegségnövelő tényezőnek tartja, hogy duplaannyit dolgoznak a nővérek Csongrádban, mint az országos átlag. Mindezek után nem csoda, hogy az itteni egészségügyi szakdolgozóknak csak 16 %-a javasolná hozzátartozójának e pályát, 84 %-a egyenesen lebeszélné szerettét a gyógyítók munkáját segítő hivatás választásáról.