Jogszabály módosítás tisztázza a közgyógyellátásra való jogosultságot.
Sokan vannak, akik korábban rokkantsági nyugdíjat kaptak, de mivel a vonatkozó jogszabály megváltozott és betöltötték a nyugdíjkorhatárt, idén már öregségi nyugdíjat vehetnek át. Ezzel azonban kérdésessé vált közgyógyellátásra való jogosultságuk – olvasható a Tolnai Népújság – online oldalán.
A napokban megjelent az a jogszabály módosítás is, amely tisztázta a helyzetet. E szerint a településükön illetékes jegyző harminc napon belül, azaz legkésőbb május 14-ig hivatalból felülvizsgálja azoknak az ügyét, akiknek közgyógyellátásra való jogosultságát azért szüntették meg, vagy kérelmét amiatt utasították el, hogy a változás miatt I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj helyett, idén már öregségi nyugdíjban részesülnek.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár közleményéből kiderül, a korábbiakon felül április 14-től továbbra is alanyi jogon jogosult az is, aki immár öregségi nyugdíjban részesül, de 2011. december 31-én még I. vagy II. csoportú rokkant-, baleseti rokkantsági nyugdíjas volt.
Az is igényelheti a támogatást, aki rokkantsági ellátásban részesül és az egészségi állapota nem haladja meg a 30 százalékos mértéket, valamint az is, aki rokkantsági ellátásban részesül és 2011. december 31-én I. vagy II. csoportú rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult. Szintén jogosult az, aki jelenleg rokkantsági ellátásban részesül, de nem tartozik a fentebbiekhez, viszont közgyógyellátásra való jogosultságát 2012. április 15-ig megállapították.
A további szabályozás nem változott. Normatív alapon az kaphat közgyógyellátási igazolványt, akinek ellátási költségei meghaladják a mindenkori legkisebb öregségi teljes nyugdíj összegének 10 %-át, ez 2012-ben 2850 forint. Feltétele ugyanakkor, hogy a családban az egy főre eső havi jövedelem nem lehet több az öregségi nyugdíj legkisebb összegénél, azaz 28500 forintnál, egyedülélő esetén ennek 150 %-ánál.
Méltányossági alapon is megállapíthat jogosultságot a települési önkormányzat. Ebben az esetben viszont a támogatás 30 százalékát az önkormányzatnak kell finanszíroznia, illetve befizetnie az Egészségbiztosítási Alap javára.
Az alanyi jogon járó jogosultság két, a normatív és a méltányossági jogosultság egy éves időtartamra szól.
A közgyógyellátásra való jogosultság megállapítása iránti kérelmet a lakóhely szerint illetékes jegyzőhöz kell benyújtani, aki, ha megállapítja a kérelmező jövedelmi helyzetével kapcsolatos jogszabályi feltétel teljesülését, akkor ha szükséges, szakhatósági állásfoglalást kér az illetékes kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervétől. A kérelemhez jogszabályban meghatározottak szerint kitöltött, aláírt és lebélyegzett háziorvosi illetve szakorvosi igazolás szükségeltetik.