Betegnek lenni 50 felett ma már nemcsak egészségügyi probléma.
Hazánkban 3,7 millió ember 50 feletti. Ennek a generációnak a súlya egyre nagyobb a társadalomban, hiszen aktívabb életet élnek, mint elődeik, megtakarításaikat tudatosabban kezelik, többet fogyasztanak, költenek magukra. 2011. őszén a Gfk Hungária Kutatóintézet és a Dimenzió Biztosító közösen készítette el azt a mutatót, amely e korosztályt élethelyzetét, jövőképét, bizalmát jelöli. A Gfk kutatóintézet 500 főt kérdezett meg telefonos módszerrel, a kapott 50+ Index értéke 21,2 pont lett. Ez a szám azt jelenti, hogy az 50 évnél idősebbek rendkívül borúlátók, ha a jövőről, életkörülményeikről, lelkiállapotukról kérdezik őket, a korosztály fele rövid távon a jelenleginél is rosszabb gazdasági helyzetre számít, míg ezt a teljes lakosságnak csak 47 százaléka gondolja így.
Az 50+ csoport nem homogén, két nagy szegmense az aktív munkavállalók és a nyugdíjasok köre. Főleg a még dolgozó idősödők aggódnak pénzügyi helyzetük miatt: a teljes korosztály hatoda, az aktívak kétharmada számít reáljövedelme csökkenésére. Javulást pedig csak hosszabb távon remélnek: 39 százalékuk szerint lesz 5 év múlva jobb az ország helyzete. A korosztály aktív tagjainak csupán 13 százaléka bízik abban, hogy jövőre jobbra fordul családjuk anyagi helyzete.
Dr. Nagy Gabriella, tatabányai háziorvos praxisában nap mint nap tapasztalja, hogy az 50 év felettiek nagy része kilátástalannak látja helyzetét és bizonytalannak munkahelyét. Azokat, akik betegségük miatt egy időre, akár csak napokra munkaképtelenné válnak és táppénzre kerülnek, sok munkáltató szemrebbenés nélkül elbocsátja. A doktornő a borúlátást egyértelműen az egzisztenciális és munkahelyi bizonytalanságok számlájára írja. A cégek nem szeretnek kockázatot vállalni, azokat a munkavállalókat részesítik előnyben, akik minden munkaórában teljesíteni tudnak. Az 50 év felettiek megküzdési stratégiái pedig nem biztos, hogy alkalmazkodtak a mostani profit- és teljesítményorientált munkaerő-piaci helyzethez. Ma betegnek lenni tehát nem csak egészségügyi probléma, de egzisztenciális válságba is sodorhatja a családot.