Súlyos bűncselekmény, kivéve, ha nem az – július elsejétől így néz ki Magyarországon a hálapénz jogi szabályozása.
Amit a büntető törvénykönyv börtönnel fenyeget, azt a Munka törvénykönyve a kórházigazgató jóváhagyásához köti. A hálapénz ügyében minden eddiginél nagyobb a zűrzavar. A borítékok közben rendületlenül vándorolnak a fehér köpenyek zsebébe, bennük évente 30–50 milliárd forint. Ha nem így lenne, összeomlana a magyar egészségügy – írja a Szabad Föld – online.
Tíz-, harminc- vagy ötvenezer? Mennyit kell, mennyit illik adni? Indul azonnal a körtelefon, ha kiderül: orvoshoz, kórházba készülünk. Félünk, ha nem adunk eleget, vajon megkapjuk-e azt az ellátást, ami a gyógyulásunkhoz elengedhetetlen. A hálapénz, úgy tűnik, igazi paraszolvencia. A félelem megváltója.
Félni pedig július elsejétől még inkább oka van betegnek és orvosnak is: a törvény szigorától. A büntető törvénykönyv hatályba lépett módosítása szerint már „a jogtalan előny ígéretének elfogadása", vagyis a hálapénzért cserébe felajánlott előny is bűntettnek minősül, ami három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Csakhogy, ha a kórház belső szabályzata megengedi a paraszolvencia elfogadását, akkor az továbbra sem minősül vesztegetésnek – ez áll egy másik jogszabályban, a Munka törvénykönyvében. Az aktuális magyar jogrendben tehát a törvényi szigort egy kórházi főigazgató bármikor felülírhatja…
Vajon hogyan fogják ellenőrizni, bizonyítani a hálapénz elfogadását mint bűncselekményt? – kérdezte a portál az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálatát, ahonnan a következőt válaszolták: A rendelkezésre álló operatív eszközök igénybevétele elengedhetetlen a szükséges bizonyítékok beszerzése, dokumentálása céljából. Bár nem fejtették ki, az azonban nyilvánvaló: a vesztegetési ügyekben az igazi bizonyíték a tettenérés. Ahhoz pedig kellhet egy fedett nyomozó, de kellhet más operatív eszköz is: a rendelőbe juttatott lehallgató készülék és talán kamera is. És ugye megeshet az is, hogy a „beteg", a fedett ügynök a bizonyítás érdekében átesik egy nem épp kellemes nőgyógyászati, sebészeti, urológiai beavatkozáson.
A büntető törvénykönyv szigorítása aligha megoldás. Az ágazatban dolgozók szerint azzal, ha kriminalizálják az évtizedek alatt rögzült szokásokat, több kárt okozunk, mint amennyi hasznot remélhetünk. Tettes lesz a magyar egészségügyben mindenki: nemcsak a „megvett" orvos, szakdolgozó, de a beteg is, aki a hálapénzt adja – ő is ugyanúgy bűncselekményt követ el. Ráadásul felverheti a tarifákat, ugyanis a büntethetőség árnyékában mindenki nagyobb kockázatot vállal, és ennek rendszerint az ára is nagyobb. És ami a legsúlyosabb, hogy sokakat elriaszthat ez a még zavarosabbá tett helyzet az itthoni rendszertől. Ha pedig még kevesebb lesz az orvos, akkor még nagyobb lesz a verseny a betegek körében az elvárt ellátásért, ezért még többen akarnak majd egyéni elbánást. Vagyis a hálapénz nem csökken,
hanem valószínűleg tovább nő majd. Egyelőre ennyi, ami borítékolható.
További részletek a portálon olvashatók!