Enyhítő körülmény lehet egy bűncselekménynél, hogy valaki orvos? Hogyan praktizálhat tovább, aki pénzt szedett egy közkórházban?
Két olyan orvos ítéletén is jelentősen enyhítettek a bíróságok az utóbbi hetekben, akik százezreket kényszerítettek ki betegeiktől. Enyhítő körülmény lehet egy bűncselekménynél, hogy valaki orvos? Hogyan praktizálhat tovább, aki pénzt szedett egy közkórházban? - teszi fel a kérdést a Heti Válasz.
A Veszprémi és a Fővárosi Törvényszék egymástól függetlenül hozott olyan másodfokú ítéletet, amelyben a csalásban bűnösnek talált Vereczkey Attila, illetve a vesztegető Udvardy János büntetését jelentősen (és jogerősen) enyhítették. Egyikük esetében még „a magyar egészségügyben meglevő rendkívüli orvoshiány" is szerepel a kisebb büntetés kiszabásának okai között. Így az egyik orvos felfüggesztett börtönbüntetést, a másik pénzbüntetést kapott, ráadásul Vereczkey Attilát még a büntetett előélet hátrányai alól is mentesítették.
Mint megírtuk – emlékeztet a cikk, Vereczkey doktort korábban okirat-hamisításért marasztalták el, és magánklinikáján a rendőrség most is bűncselekmény miatt folytat eljárást. A Budapesti Rendőr-főkapitányság megerősítette: az Egészségügyi Tudományos Tanács feljelentésére ismeretlen tettes ellen nyomoznak, mivel kutatási engedély nélkül végeztek engedélyköteles vizsgálatokat embriókon.
A kérdés tehát az, miért ítéli meg enyhén a bíróság az olyan esetet, amikor az orvos azt mondja a betegének az önként átadott 50 ezer forintról, hogy ő nem az 50 ezres, hanem a 150 ezres orvos? Vagy amikor magánklinikaként használ egy közkórházat? Válaszok a frissen megjelen hetilapban