Szlovákiában már több mint 3300 kórházi orvos adta be a felmondását, és a túlórák felmondásával is fenyegetnek.
Év elején akár 3300 orvos is hiányozhat északi szomszédunknál az egészségügyből, december végén ugyanis lejár a felmondási idejük. A kormány ezért drasztikus lépéshez folyamodott: jóváhagyta azokat a jogszabály-módosítási javaslatokat, amelyek lehetővé teszik rendkívüli helyzet kihirdetését akkor is, ha az egészségügyi ellátás kritikus mértékben elérhetetlenné válik. Az orvosok egy év börtönt kockáztatnak, ha ilyen esetben megtagadják a munkát, írja az InfoStart.
Szlovákiában már több mint 3300 kórházi orvos adta be a felmondását, és a túlórák felmondásával is fenyegetnek. A fő elvárásuk a 2022-es memorandum betartása, melyet az akkori kormánnyal írt alá a Szlovák Orvosszakszervezet. További feltételük, hogy a kormány garantálja, nem alakítják át részvénytársaságokká az állami kórházakat. Emellett magasabb béreket is szeretnének, de mint mondják, elégedetlenségük és tiltakozásuk oka nem elsősorban a fizetésekben keresendő.
A szakszervezet és a kormány között hetek óta zajlik a vita, amely odáig fajult, hogy a kormány vasárnapi, rendkívüli ülésén a miniszterek úgy döntöttek, kompromisszum helyett kényszermunkával vennék elejét a szlovák egészségügy készülő összeomlásának. Elfogadták ugyanis a polgári védelemről szóló törvény módosítását, amely kiegészíti a rendkívüli helyzet fogalmát. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy meghatározzák az egészségügyi dolgozók kötelezettségét, így ez idő alatt kötelesek lesznek ellátást nyújtani.
A tervezet értelmében a fekvőbeteg-ellátás kritikus elérhetetlensége rendkívüli helyzetnek minősül, és a felmondásukat benyújtott orvosoknak is kötelezően dolgozniuk kell, különben törvénysértést követhetnek el, ami akár börtönbüntetéssel is járhat.
Ezzel a lehetőséggel kizárólag abban az esetben élne a kormány, ha nem jutnak közös nevezőre a szakszervezettel. Kamil Šaško egészségügyi miniszter szerint a törvénytervezet célja a lakosság egészségének védelme, valamint az emberek személyi és szabadságjogaiba való beavatkozás megakadályozása. A Szlovák Orvosszakszervezet úgy véli, a kormány beismerte, nem tudja és nem is akarja megoldani a szlovák egészségügy problémáit.
További részletek az InfoStarton.