• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Brüsszel besokallt: az EU Bíróság elé citálja Magyarországot

Lapszemle 2023.02.16 Forrás: hvg.hu
Brüsszel besokallt: az EU Bíróság elé citálja Magyarországot

Az ENSZ-ben kellett volna hozzájárulni a kannabisz orvosi felhasználásához – a magyar kormány ezt fúrta meg.

Az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot az Európai Bizottság, mert az ország ellentétesen szavazott az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) a kannabisz és a kannabiszhoz kapcsolódó anyagok jegyzékbe vételére vonatkozó ajánlásai kapcsán kialakított uniós állásponttal, melyet az (EU) 2021/3 tanácsi határozat rögzít – jelentette be a brüsszeli testület, amelyet a hvg.hu idéz.

Az ülésen napirendjén egyebek mellett a kannabisz gyógyászati alkalmazását szorgalmazó pont szerepelt. Ennek kapcsán a magyar kormány nevében felszólaló dr. Dancs Ferenc, a migrációs kihívások kezeléséért felelős helyettes államtitkár arról értekezett a szavazást megelőző beszédében, hogy fűfogyasztás mértéke az elmúlt évtizedekben drasztikusan nőtt, ami szerinte már önmagában bizonyítja, mennyire addiktív szerről van szó. A szavazás azonban valójában arról szólt, hogy az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága két évnyi egyeztetés után elfogadta az Egészségügyi Világszervezet ajánlását a kannabisz újrabesorolásáról – írtuk akkor.

A Bizottság közleménye felidézi: 2020. december 2-án az ENSZ Kábítószer-bizottságának 63. ülésszakán Magyarország kétszer az uniós állásponttal ellentétesen szavazott a nemzetközi ellenőrzés alatt álló anyagok jegyzékbe vételére vonatkozó WHO-ajánlásokról tartott szavazás során. Ezen túlmenően Magyarország a Kábítószer-bizottságban olyan nyilatkozatot tett, amely merőben ellentétes az uniós állásponttal.

Az uniós jog értelmében az Egységes Kábítószer Egyezmény és a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény szerinti anyagok nemzetközi jegyzékbe vételére vonatkozó határozatok az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe tartoznak. Ezért az Unió álláspontját rögzítő tanácsi határozat – az Európai Unió működéséről szóló szerződéssel összhangban – kötelező az uniós tagállamokra nézve.

Az ügyben Brüsszel nem sokkal a szavazás után, 2021 februárjában indított kötelezettségszegési eljárást, ez jutott most el a bírósági szakaszba, miután a magyar hatóságok nem adtak kielégítő válaszokat. Az ügyben azt kéri számon a Bizottság, hogy Magyarország nem teljesítette a tanácsi határozatból eredő kötelezettségeit, valamint megsértette az unió kizárólagos külső hatáskörét és a lojális együttműködés elvét.

További részletek a cikkben.