• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Intenzíves orvos a halálról

Lapszemle 2023.02.16 Forrás: divany.hu
Intenzíves orvos a halálról

Annak az intenzíven fekvő betegnek, akinek támogató családi héttere van, jobbak az esélyei.

Az intenzív terápiás osztályokra azok a betegek kerülnek, akik súlyos, életveszélyes állapotban vannak, a legsúlyosabb betegségekkel küzdenek: aki ide bekerül, annak esetében a halál nagyon is reális lehetőség.

Nem véletlenül alakult ki a közhiedelemben, hogy akit az intenzíven kezelnek, az élet és halál közt lebeg: ahogyan azt a Dívány.hu halállal foglalkozó cikksorozatának újabb részében nyilatkozó intenzív terápiás osztályon dolgozó orvos is megerősítette, ezeknél a betegeknél valóban nagyon komoly az esély arra, hogy itt a vég.

„Nem mindig tudjuk, kin tudunk segíteni. Ide életveszélyes állapotú betegek jönnek, a halálozás kockázata náluk magas” – árulta el a Díványnak a budapesti kórházban dolgozó orvos, Sára, aki a halállal foglalkozó cikksorozatunk legújabb részében osztja meg tudását az elmúlással kapcsolatosan.

Nehéz döntések előtt állnak az orvosok

Az osztályra való felvétel előtt nagy kérdés és nehéz döntés, hogy az orvosok kit tartanak olyan állapotúnak, hogy felvegyék, milyen életminőséget érhetnek el azzal, ha megkezdik a terápiát, ami egyrészt milliós költségű gyógyszereket használ, másrészt pedig nagyon sok beavatkozással jár.

„Nagyon sokat számít, hogy milyen alapbetegségeik vannak, és mi miatt kerültek életveszélybe, de ez nem csavargyár. Emberi, szubjektív szempontok is eldöntik, kiért érdemes küzdeni, és kinél kell elfogadni azt, hogy itt a betegség és az élete vége” – fogalmaz Sára.

Az intenzív osztályra való felvétel kritériumai nincsenek is teljes mértékben szabályozva: az orvosok részben tapasztalataik alapján döntik el, kinek tudnak úgy segíteni, hogy az valóban profitálhasson is abból. A gyakorlatban ez jelentheti azt, hogy ha egy nyolcvan fölötti, ágyhoz kötött, otthonát évek óta el nem hagyó, önellátásra képtelen beteg érkezik, nála a felépülés lehetőségét kisebbnek látják, mint amikor egy ugyanilyen életkorú, de aktív életet élő, naponta kertészkedő kortársa kerül be akut betegséggel. Persze még ilyenkor is elképzelhető az, hogy másik kórházi osztályra kerülve hal meg a beteg, amikor már a konkrét életveszélyen átlendült.

Az intenzíven is fontos a család jelenléte

A halál bekövetkeztének nagyon is magas esélyéről épp ezért az orvosok a hozzátartozókat is tájékoztatják. „Elmondjuk, hogy rosszak az esélyek, nagyon kell izgulni, imádkozni. Ez nehéz, sokan nem értik meg” – fogalmaz a doktornő.

Az intenzív osztályon abban az intézményben, ahol ő dolgozik, naponta két idősávban is bemehetnek a látogatók a betegekhez, de aki nagyon rossz állapotban van, annak hozzátartozóival igyekeznek kivételt tenni, hosszabb tartózkodást lehetővé tenni, ha épp nem zajlik olyan betegellátás, amit zavarna a hozzátartozó.

„Itt egy légtérben vannak férfiak, nők ruha nélkül, letakarva. függönnyel el tudjuk szeparálni őket egymástól, de van, amit nem csinálhatunk hozzátartozók előtt” – árulta el Sára, aki tud arról, hogy van olyan magyar intézmény, ahová már kis háziállatot is beengedtek az intenzív osztályra a gyorsabb gyógyulás érdekében, de az ilyesmit itthon egyelőre extremitásnak tartja.

Az ugyanakkor ismert, hogy nagyon sok pozitív hozadéka van annak, ha minél többet jelen tudnak lenni a hozzátartozók a beteg mellett: akinek támogató családi héttere van, annak jobbak az esélyei.

További részletek a cikkben.