A nemváltó műtét ma már nem tiltott, ám a hazai társadalombiztosítás nem támogatja, csak magánellátás keretében lehet elvégezni.
Mint az a sajtóból már ismert, egészen bizarr ügyben folytat nyomozást a rendőrség, a kiskunhalasi Semmelweis kórház sebészeti osztályán végezhettek el az utóbbi hónapokban olyan nemváltó műtéteket, amiket a közgyógyellátás keretében nem lehetett volna - írta a blikk.hu. A két orvost a rendőrség őrizetbe vette, ellenük kötelezettségszegéssel elkövetett vesztegetés miatt indult nyomozás, mivel a műtéteket a kórház infrastruktúráját felhasználva közfinanszírozott ellátás keretében hajtották végre és az orvosnő milliós nagyságrendű díjat számolt fel a beavatkozásokért.
Egy nemváltó műtét összköltsége 10 millió forint felett is lehet a végén. Nem egyszerű beavatkozás, s nem is 1-2 napos, ráadásul hosszabb előkészületi folyamat is kell hozzá. A győri, ma már Bécsben élő 26 éves Alexa két éve végeztette el magán a műtéteket, részben Magyarországon, részben Ausztriában. A műtét indokát nem kívánta megjelölni, de azt elmondta a Blikknek, hogyan, mennyiért lett férfiből nő.
Magyarországon átlagosan évente 30 emberen hajtanak végre nemváltó műtéteket. Tíz esetben kilencszer férfiakat változtatnak át nővé. sebészetileg is ez az egyszerűbb feladat. A nemváltó műtét ma már nem tiltott, ám a hazai társadalombiztosítás nem támogatja, a világ más országaiban is csak magán gyógyászati ellátás keretében lehet elvégezni ezeket a beavatkozásokat. A Blikk ezzel kapcsolatban megkereste a kiskunhalasi kórházat is, de egyelőre nem kaptunk választ arra, hogyan fordulhatott elő ilyen eset az egészségügyi intézményben.
Kiderült, hogyan végezhették titokban a nemi megerősítő műtéteket a halasi orvosok
Dr. Király István Előd, szegedi urológus, egyetemi adjunktus részletesen mesélt a nemi megerősítő műtétek folyamatáról a Rádió 1 Gongon is hallható Balázsék műsorban - ismertette a baon.hu.
Dr. Király István Előd elmondta: Magyarországon 2003 óta végeznek nemi megerősítő műtéteket, először Szegeden kezdték. A belgrádi kollegáktól tanulták, akik akkoriban nagyon sok ilyen műtétet végeztek, a dél-szláv háborúban nemi szervekben sérült férfiaknál. Az illegális műtétekben érintett kiskunhalasi doktornő náluk, Szegeden tanult, és képzett szakemberré vált a nemi megerősítő műtétekben. Ezek a kezdetekben nyolc órás beavatkozások voltak, mára a megfelelő rutinra szert téve általában 3 és fél óra, de néhány esetben 5-6 óra.
A szakorvos hangsúlyozta: nem nemátalakító, hanem nemi megerősítő műtétek ezek, hiszen transzszexuális betegekről van szó, akik gyakorlatilag már azon neműek, amilyen irányba szeretnének menni, az orvos csak megerősíti ezt. Ezen esetekben a férfi páciens először lesz lélekben nő, majd hozzá igazítják a testet. Mindez azonban hosszú folyamat. Egy pszichiátriai, pszichológiai, urológiai, andrológiai és adott esetben nőgyógyászati szakvizsgálat előzi meg, hogy kizárják a pszichés zavart.
Dr. Király István Előd a kiskunhalasi műtétek kapcsán kifejtette véleményét, hogyan lehetett ezt titokban végezni. A részleteket és körülményeket nem ismeri, így csak valószínűsíti. Az állami műtéti kódok között nem szerepel a komplett nemi megerősítő műtét, csak egyes részleteit fedik le. Így ezek lehettek lejelentve. Egyszerűbb műtéteket jelenthettek le, mint például hüvelyképző műtétet, közben egy sokkal komplexebb valósult meg. Továbbiak a teljes cikkben