• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Bukhat a Tarlós-Szócska paktum

Lapszemle Forrás: Népszava

Egyelőre a szándékról sem tudott dönteni a fővárosi közgyűlés.

Továbbra sem dőlt el a fővárosi kórházak sorsa, tegnap ugyanis - mint a Weborvos is beszámolt róla -  visszavonta a főpolgármester a 12 intézmény államosításáról szóló előterjesztését.

- A fővárosi önkormányzati kórházak várhatóan a budapesti kormányhivatalhoz kerülnek január 1-jétől - közölte a hivatal vezetője tegnap reggel. Pesti Imre a köztévében úgy fogalmazott: a főváros 12 kórháza 99 telephelyen, 487 épületben, rendkívül elavult struktúrában működik, és a rendszer megújításra szorul. Úgy vélte, a fővárosnak van egy elfogadott egészségügyi programja, amit ő maga jegyzett még főpolgármester-helyettesként, amely a struktúra működési megújításáról szól, és ami egészen addig érvényben volt, amíg az egészségügyi államtitkárság nem jelentette be igényét az intézményekre, amit a miniszterelnök is megerősített. „Ez állami működtetést jelent, amihez természetes, hogy elkerülnek az ingó és ingatlan vagyonelemek is" - mondta Pesti. Szerinte lehet a vagyonelemekről vitatkozni, de „az nagyon furcsa lenne, ha az egészségügy működtetését az állam szervezné és irányítaná, miközben az ahhoz tartozó ingatlanokat az önkormányzatok birtokolnák.".

Szavai szerint a főváros most arról dönt (döntött volna), hogy szándékában áll-e átadni a kórházakat az államnak, az pedig egy másik kérdés, hogy a jelenlegi önkormányzati, valamint az államháztartási törvény alapján most még ezt nem teheti meg, „most nem tudja átadni", még nincs meg a megfelelő törvényi háttér. Ez Pesti szerint „nagy valószínűséggel még az ősszel meglesz, s akkor, a miniszterelnök szándéka szerint ezek az intézmények a kormányhivatalokhoz fognak kerülni".

Néhány perccel Pesti nyilatkozata után a főpolgármester a fővárosi közgyűlés ülésén bejelentette: visszavonja a fővárosi egészségügyi intézmények állami tulajdonba, adásáról szóló előterjesztést, így Tarlós István még nem írhatja alá a megállapodást Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárral.

A főpolgármester szerint több, hiányzó jogszabályt meg kell hoznia az Országgyűlésnek, csak ezt követően dönthet a közgyűlés a 12 fővárosi kórház állami kézbe adásáról. Ahhoz ragaszkodnak, hogy az adósságállományt is átadják, tisztázandóak a pályázati kérdések, és az is, hogy mely ingatlanok maradnak a fővárosnál. Tarlós a közgyűlés szünetében újságíróknak nem kívánt reagálni azokra a felvetésekre, hogy a kormány a kórházak direkt működtetését kinek a feladatául adná. Csakhogy az előzmények ismeretében szinte kétségtelen, hogy Tarlós döntése mögött Pesti jelzésértékű - és bizonyosan nem felhatalmazás nélküli -nyilatkozata áll.