A doktor tehát nem bánja, hogy megszűnik ez a felemás ellátási forma.
A kormány tervei szerint megszűnik a passzív táppénz, az orvosoknak pedig alaposan a körmükre néznek. Mindezt azzal indokolják, hogy a passzív táppénzt gyakran nem valódi betegség miatt veszik igénybe, az sokkal inkább menekülést jelent a munkanélküliség elől.
Dr. Kristofori György, Sirok háziorvosa úgy véli: a passzív táppénz „intézménye" az orvosok körében sem volt soha túl népszerű, hiszen csak azt javasolhatták ilyen ellátásra, akinél betegségre utaló, konkrét diagnózis állapítható meg. Évekkel ezelőtt Sirokban is előfordult, hogy a csoportosan elbocsátott emberek azzal jelentkeztek a rendelőben: szeretnének passzív táppénzre menni, mivel a munkaadójuk szerint ez jár nekik. A doktor tehát nem bánja, hogy megszűnik ez a felemás ellátási forma, azt viszont sokkal nagyobb gondnak látja, hogy lassan az igazán betegek sem mernek elmenni táppénzre.
Ezt erősíti meg dr. Dömök László, Istenmezeje háziorvosa is, aki kifejtette: passzív táppénzre már csak azért sem veheti a betegeit, mivel a környéken jóformán már minden munkahely megszűnt. Dr. Vigág Sándor, a Heves Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szerve igazgatója közölte, Heves megyében az elmúlt három évben drasztikusan csökkentek a táppénzes napok, s ezzel együtt a passzív táppénzt igénylők száma is. Ez annak tudható be, hogy a passzív táppénz folyósíthatóságának időtartama és összege folyamatosan csökkent.
Már a parlament előtt van ugyanakkor a Büntető Törvénykönyv módosítása is, amelynek alapján -ha a Ház elfogadja - két évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatók lesznek a társadalombiztosítási, szociális ellátásokkal visszaélők.