Az étrend-kiegészítők kizárólagos gyógyszertári forgalmazásáról eddig kevés szó esett, mert egyelőre elég sok a kérdés ezzel kapcsolatban.
Bizonyos étrend-kiegészítőket a jövőben csak gyógyszertárakban lehetne megvenni. A részletszabályokat tartalmazó miniszteri rendeletet szeptemberben hirdetik ki, addig csak találgatni lehet, pontosan milyen termékekre vonatkozik majd a szigorítás. A módosítás egyik indoka lehet a vásárlók biztonságérzetének erősítése, de cél lehet a gyógyszertárak bevételének növelése is, ugyanis az elmúlt időszakban jócskán növekedtek a patikák bérleti és energiaköltségei, írja a Telex.
Csak gyógyszertárak árulhatnak a jövőben bizonyos étrend-kiegészítőket – ez is szerepel a jövő évi költségvetési törvényhez benyújtott módosításokban az MR- és CT-vizsgálatok államosítása, valamint a kórházi patikák kiszervezése mellett. Az étrend-kiegészítők kizárólagos gyógyszertári forgalmazásáról eddig kevés szó esett, talán azért is, mert egyelőre elég sok a kérdés ezzel kapcsolatban.
Az Országgyűlés ugyan már elfogadta a költségvetési törvényt, de egészen addig, amíg a részletszabályokat tartalmazó miniszteri rendeletet nem hirdetik ki, nem lehet tudni, pontosan milyen étrend-kiegészítők forgalmazását fogják szigorítani a jövőben. Addig is körbejárta a lap, hogy eddig hogyan lehetett étrend-kiegészítőket beszerezni, és mi indokolhatja a rendelet szigorítását.
A módosítás egy lehetséges magyarázata, hogy a kormány bizonyos étrend-kiegészítőket nem tart elég biztonságosnak ahhoz, hogy azokhoz bárki könnyedén hozzáférhessen. Itt leginkább bizonyos hatóanyag-tartalom fölötti készítmények jöhetnek szóba. A 2019. március 2-án hatályba lépett jogszabály-módosításban pontosan meghatározták, milyen élelmiszerek és tápszerek forgalmazhatók a gyógyszertárakban is.
Az a gyógyszer-nagykereskedés, amely ellátja a gyógyszertárakat, szigorú minőség-ellenőrző vizsgálatnak veti alá az étrend-kiegészítőket. Ezért azokat a termékeket, amelyek szerepelnek a gyógyszertárak által is forgalmazható termékek belső, biztonsági listáján, nagy valószínűséggel nyugodtan lehet használni – olvasható egy étrend-kiegészítőket forgalmazó webshop honlapján.
Az étrend-kiegészítőket nem szükséges előzetesen engedélyeztetni, csak bejelenteni kell őket, de azt is elég a forgalomba hozataluk első napján. A kötelező engedélyeztetésük 2004-ben szűnt meg. Tehát a jelenlegi rendszer nem alkalmas arra, hogy megakadályozza bizonyos termékek forgalomba hozását, inkább csak a piacfelügyeleti munkát segíti elő. A bejelentéseknél a benyújtott dokumentáció alapján az OGYÉI végez kockázatértékelést a közegészségügyi kockázatok feltárása érdekében.
További részletek a Telex cikkében.