A CT- és MR-szolgáltatások államosítása nem a betegek érdekét szolgálja, hanem az ágazaton kívülről érkező gazdasági lobbiérdekeknek tesz eleget.
Azok a magánszolgáltatók, akiktől most az állam fel akarja vásárolni a CT- és MRI-készülékeket, nyugodtan fordulhatnának az Európai Unióhoz – mondta Pusztai Erzsébet orvos, korábbi államtitkár az Indexnek. A Konkrétan legújabb adásában elhangzott: az egészségügyben nem szakmai döntések születnek, hanem kívülről jövő gazdasági lobbiérdekek mentén működtetik az ágazatot.
A CT- és MRI-vizsgálatok államosításáról elmondta, az ilyen és ehhez hasonló döntésekből súlyos, rendszerszintű problémák adódhatnak. Kifejtette, ha a magánszektort teljesen kivezetik a területről, és ugyanaz lesz – jelen esetben az állam – a finanszírozó, a szolgáltató, a szabályozó és az ellenőrző szerv, akkor nem a beteg érdeke fog érvényesülni, hanem a tulajdonosé.
Rónai Egon kérdésére elmondta, a témában valóban társadalmi egyeztetés indul, azonban egy rapid módon, szinte három nap alatt átnyomott törvényjavaslatról. „Milyen eljárás ez?” – tette fel a kérdést Pusztai Erzsébet, aki szerint azok a magánszolgáltatók, akiktől most az állam fel akarja vásárolni a CT- és MRI- készülékeket, nyugodtan fordulhatnának az Európai Unióhoz a szabad szolgáltatásáramlás sérülése miatt.
Pusztai Erzsébet szerint ez nem szakmai döntés, és nem a betegek érdekét szolgálja, hanem az ágazaton kívülről érkező gazdasági lobbiérdekeknek tesz eleget. „Mindezt az is alátámasztja, hogy egyszerre született döntés az államosításról, illetve egy ezzel ellentétes döntés, a kórházi gyógyszertárak kiszervezéséről” – vélekedett a 99 Mozgalom tagja, aki elmondta azt is, nem igazán tudja, mi történik a kampányfinanszírozás körül.
További részletek az Indexen.