• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Covid: Ingyenesen elérhető magyar fejlesztésű gyógyszer segít

Lapszemle 2021.11.09 Forrás: magyarnemzet.hu
Covid: Ingyenesen elérhető magyar fejlesztésű gyógyszer segít

Favipiravir, remdesivir, bamlanivimab – ezeket a gyógyszereket használjuk itthon a koronavírus ellen.

Favipiravir, remdesivir, bamlanivimab – ezeket a gyógyszereket használjuk itthon a koronavírus ellen. A háziorvosok is felírhatják a favipiravirt, amelyet tablettaként lehet beszedni, és a vírus szervezetünkben való terjedését gátolhatja meg. A másik két készítményt kórházi kezeléskor adják a betegeknek, a bamlanivimabot mi kezdtünk el Európában először használni - tekintette át a palettát a Magyar Nemzet.

A koronavírus-járvány harmadik hullámában a kórházi kezeléseknél hatásosnak bizonyult a favipiravir gyógyszer, 2020. március eleje óta már a járóbeteg-ellátásban is elérhető, és hatékony a betegek otthoni gyógyításában. A tablettát háziorvos írja fel az enyhe vagy középsúlyos tüneteket mutató betegeknek, ezzel is elősegítve a betegség könnyebb lefolyását és csökkentve a kórházi kezelésre szorulók számát. A gyógyszert a háziorvosokon kívül már jogosult felírni az alapellátási ügyeletben, a Covid-ambulanciákon dolgozó, illetve minden olyan orvos, aki a járványügyi ellátásban gyógyít.  Ezzel – a korábban engedélyezett remdesivirrel együtt – már két antivirális gyógyszer hatékonyságát igazolták a Covid–19 fertőzés ellen. A remdesivir alkalmazásában Magyarország szintén úttörő volt, ezt a favipiravirral hasonlatos hatású gyógyszert a kórházi kezeléseknél használják jelenleg is.

A bamlanivimabot mi kezdtünk el Európában először használni. Az új gyógyszert enyhe és középsúlyos koronavírus-fertőzöttek kórházi kezelésére alkalmazzák a súlyos állapot elkerülésére, elsősorban rizikócsoportba tartozó betegek esetén. Az új hatóanyag egy monoklonális neutralizáló antitest. A bamlanivimab előállításához fertőzésen átesett és felgyógyult betegek plazmáját használták fel. Az antitestet a koronavírus ellen fejlesztették ki, egész pontosan a vírus tüskeproteinjéhez kötődik. Kötődésével gátolja a vírus sejthez való kapcsolódását, és ezzel a sejtbe történő belépését (neutralizálja azt). Ezzel már magát a fertőződést is meg lehet akadályozni, de a megbetegedést is. A bamlanivimab intravénásan alkalmazandó szigorúan kórházi körülmények között és orvosi felügyelet mellett, bár extrém mellékhatásról eddig nem számoltak be. Továbbiak a cikkben