Nem minden rokkantnyugdíjast idéznek be a jogosultságot érintő felülvizsgálatok során - tudta meg a Magyar Nemzet.
Információk szerint a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal a kiadott engedélyeket vizsgálja át, és csak azokat idézi be felülvizsgálatra, akik „gyanús" dokumentumokkal rendelkeznek. Információk szerint a hivatal eddig az érintettek tíz százalékát találta gyanúsnak.
Tolna megyében kiemelten magas a rokkantosítottak száma, kétszer annyi, mint az átlag, de a feltételezések szerint Békésben is sokan visszaéltek az állami segítséggel. Találtak egy olyan roma telepen lévő utcát is, amelynek lakóit ugyanazzal a betegséggel rokkantosítottak. Ebből feltételezhető: valaki kioktatta az ottaniakat, hogy az orvos kérdéseire milyen válaszokat kell adni, és milyen betegségről kell hamis dokumentumokat szerezni, hogy megítéljék a juttatást.
A jogszabály szerint a rokkantnyugdíj jogosultságát véleményező bizottságnak négy tagból kell állnia. Az egyik az előadó orvos szakértő, aki áttanulmányozza az igénylő egészségügyi ellátórendszerben keletkezett leleteit, megvizsgálja a beteget, és elkészíti a szakvélemény-tervezetet. A bizottság elnöke szintén orvos szakértő, aki abban az esetben írja alá a szakvéleményt, ha tartalmával szakmai szempontból egyetért. Ha a vizsgált személynek jók a rehabilitációs esélyei, szociális és foglalkoztatási szakértő méri fel a szükségleteit, majd személyre szóló rehabilitációs javaslatot készít.
A szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkárság tájékoztatása szerint 2009-ben és 2010-ben is 16 rendkívüli felülvizsgálat történt, amelyből 2009-ben hét, 2010-ben hat esetben változtatta meg a szakértői bizottság a korábbi döntést. 2011-ben a közérdekű bejelentések, illetve a Nemzeti Erőforrás Minisztérium által elrendelt szakmai ellenőrzés következményeként 139 rendkívüli felülvizsgálatot hajtottak végre. Változtatás 30 esetben történt.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a gyanús dokumentummal rendelkezőket bizottság vizsgálja majd, vagy alkalmazzák azt a munkaszimulátor nevű orvosdiagnosztikai műszert, amely valós képet ad az illető tényleges munkaképességéről.
Székely Ildikó, az NRSZH módszertani, oktatási és minőségbiztosítási főosztályvezető-helyettese közölte, a jelenlegi tervek szerint a munkaszimulátorral 2012-től vizsgálják az egészségkárosodottak, illetve a fogyatékkal élők szakmai munkaképességét.