Utólag is behajthatja az OEP az unióban dolgozó magyarok itthoni ellátásának költségeit.
Behajtható lesz a jogosulatlan kezelés költsége. A diákok is biztosítottak maradnak.
Utólag is behajthatja a tb az unióban dolgozó magyarok itthoni egészségügyi ellátásának költ-ségét, ha nem tudják bizonyítani, hogy külföldön biztosítottak – derül ki a szaktárca tájékoztatásából.
Az egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény tervezett módosítása azon a már élő szabályozáson alapul, amely szerint, aki külföldön dolgozik, és ott fizet egészségbiztosítást, az Magyarországon ugyanúgy csak sürgős ellátásra jogosult, mintha külföldi állampol-gár lenne. Vagyis tervezett műtét, kezelés csak térítés ellenében jár neki.
Az új rendelkezés lényege, hogy az Európai Gazdasági Térségen (EGT) belül mindenki csak egy országban fizethet egészségbiztosítást, és fő szabályként az ellátást is ott veheti igénybe. A külföldön munkát vállaló magyaroknak így abban az országban kell bejelentkezniük a helyi egészségbiztosítóhoz, ahol dolgoznak, és az egészségügyi ellátást is ott jogosultak igénybe venni.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (OEP) be is kell jelentenie, aki tartósan külföldre távozik, magyar TAJ-kártyáját le is kell adnia, mégpedig elvileg a munkavégzés kezdetétől számított 15 napon belül, különben akár mulasztási bírságot is kiszabhatnak rá. Aki úgy vesz igénybe itthoni ellátást, hogy másutt él, dolgozik, és emiatt nem is érvényes a magyar biztosítása, azon be fogják hajtani az ellátás költségét – írja a Világgazdaság – online.