Sopron sokféle csodája között akad egy olyan, amelyikről kevesen tudnak.
A hajdanában városszélinek számító Festetics major 1740-ben épült műemlék komplexuma, amely ma a település közepén pompázik, nem csupán szépséges külső adottságaival dísze a városnak. Öt évvel ezelőtt ugyanis az országban egyedülálló rehabilitációs intézménnyé varázsolta Málly Judit neurológus főorvosnő az épületcsodát, amelynek ódon, ám gyönyörűen felújított falai között központi idegrendszerükben károsodott betegek állapotát javítják olyan kezelési móddal, amit rajta kívül rehabilitációs módszerként a világon senki nem alkalmazott.
Kezdetben a doktornőt főként a klinikai farmakológia és a neurológia elmélete foglalkoztatta. És épp ennek az elméleti érdeklődésnek köszönheti, hogy tizenöt évvel ezelőtt megismerkedett a TMS (Transcranial magnetic stimulation - mágneses ingerlése az agy, illetve a gerincvelő idegsejtjeinek) kezeléssel. Minden elképzelhető szakirodalmat áttanulmányozott, majd a soproni kórház neurológus főorvosaként a rehabilitáció felé fordította az eljárást. De igen hamar kiderült, a kórházi munka mellett nem jut idő a komoly rehabos munkára.
- Arra az elhatározásra jutottam, hogy kiveszek egy év fizetés nélküli szabadságot, hogy csak a kezelések megkezdésére koncentrálhassak. Egy hotelben néhány szobát béreltem, és öt karosszékkel meg néhány alapműszerrel kezdtem dolgozni. Az egy évből négy lett – mondta Málly Judit.
Aztán egyszer csak ölébe pottyant a nagy esély, árulták a lepusztult, évtizedek óta elhanyagolt Festetics majort. És mert olyan épületre volt szüksége, amelyben nincsenek lépcsők, amelyet nem kell külön akadálymentesíteni, a major tökéletesen megfelelt a legalapvetőbb követelményeknek, és nekivágott. Banki kölcsönnel, baráti hitelekkel, rengeteg idegeskedéssel készült el a külső és belső rekonstrukciós munka, alakultak ki a hozzátartozót is befogadni képes betegszobák és a tolókocsik méretéhez igazodó tágas fürdőszobák.
Hogy mire vállalkozik a főorvosnő vezette, tizenhat szellemi szabadfoglalkozású, többféle képesítésű szakember? Természetesen arra, hogy a TMS kezeléssel, ha nem is csodát, de bizonyos értelemben mégiscsak azt tegyenek.
Málly Judit a csoda szakmai részét így összegzi: az ismert volt eddig is, hogy a központi idegrendszer betegségeit csak rehabilitációs terápiával lehet javítani. Az agykutatások jóvoltából az is nyilvánvaló ma már, hogy a rehabilitáció alapja az agy plaszticitása. Egyszerűen fogalmazva ez azt jelenti, hogy az agy egyik része képes átvenni a sérült rész feladatát, képes működésbe hozni a mágneses stimulációval ingerelt területet.
Ezt az igen bonyolult agyi funkciót gyorsítja fel a TMS alkalmazása. Az a lényege, hogy a speciális gép segítségével az ingerületet tízezer amper erősséggel a másodperc tört része alatt végigfuttatják az idegrendszeren, amelyben működése során áram folyik - magyarázza a főorvosnő.