A munkáltatóknak adott túl nagy mozgástér társadalmilag igazságtalan és teljesen kiszolgáltatottá teszi a szakdolgozókat.
A munkáltatók lényegében szabadon dönthetnek arról, hogy az alig másfél hónap múlva esedékes egészségügyi szakdolgozói bérrendezésben az öt fizetési kategórián belül kinek mennyivel emelik a bérét. Ez elfogadhatatlan az MSZ-EDDSZ és a Mentődolgozó Önálló Szakszervezete (MÖSZ) számára - írja a nepszava.hu.
A két szakszervezet tavaly ősszel ugyan tett korrekciós javaslatokat a béremelés végrehajtásáról szóló jogszabály-tervezetéhez, ám azokat a kormányzat figyelmen kívül hagyta. Hétfőn közös sajtótájékoztatójukon Cser Ágnes, az MSZ-EDDSZ elnöke azt mondta: „se koncepcionálisan, se a szabályozás tartalma szempontjából nem elfogadható a szakdolgozókra bevezetni kívánt új rendszer.” Ő súlyosan elhibázottnak tartja a béremelés friss szabályait. Szerinte a munkáltatóknak adott túl nagy mozgástér társadalmilag igazságtalan és teljesen kiszolgáltatottá teszi a szakdolgozókat.
Mint ismeretes: átlagosan 20 százalékos emelésre számíthatnak március elsejétől az egészségügyi szakdolgozók. Ám egyúttal a korábbi, meghatározott, 17 lépcsős előmeneteli rendszert lényegében eltörli a kormányzat. Helyette öt új, iskolai végzettséghez kötött fizetési kategóriát állítanak fel, ám, hogy azokon belül ki, mennyit kap, azt a munkáltató dönti el. A helyzetet bonyolítja, hogy a korábbi fix pótlékokat is beépítik az alapbérbe, és van aki attól fél, hogy így valójában nem jut hozzá a 20 százalékos többlethez.
– Míg az orvosoknál megmaradt az előmeneteli rendszer, addig a szakdolgozóknál már nem garantálják az ágazatban eltöltött idő elismerését – hangsúlyozta Cser Ágnes, aki szerint ez elfogadhatatlan.
További részletek a cikkben.