A rákbetegek családja nagyon kevés segítségre számíthat.
Csongrád megyében nincs fekvőbeteg hospice osztály, hiába küzdenek érte már sok éve az érintettek. Az otthoni szolgálatot működtető alapítvány elnöke szerint elég lenne tíz ágy, hogy a végletekig terhelt családokat időnként tehermentesíteni lehessen. A rákbetegek családtagjaira hatalmas terhet ró szeretteik betegsége, segítségre pedig Csongrád megyében csak nagyon korlátozottan számíthatnak – írja a delmagyar.hu portálja.
- Alapítványunknak köszönhetően az otthoni ellátásban van segítség: bár előfordul, hogy a társadalombiztosító által finanszírozott vizitszám nem elegendő, saját forrásból ki tudjuk pótolni a hiányzó összeget, hogy senki ne maradjon magára – mondta el Mari Albertné, a Szegedi Hospice Alapítvány kuratóriumi elnöke. Nem árt azonban tudni – tette hozzá -, hogy ez naponta maximum 3 órás segítséget jelent: ha a szakemberek elvégzik feladatukat – fájdalomcsillapítást, sebkötözést, gondozást – elmennek. A mindennapok tehát a családokra hárulnak, akik az akár évekig tartó ápolásba érthető módon időnként belefáradnak. Erre vannak a hospice házak és -osztályok: hogy hosszabb-rövidebb időre tehermentesítsék őket. Csakhogy Csongrád megyében nincs ilyen lehetőség, a legközelebbi hospice- osztály Békéscsabán működik. A 2000-es évek elején volt egy lehetőség: egy hospice osztály támogatását kiemelten támogatták volna, de Szeged nem élt ezzel a lehetőséggel – mondta Mari Albertné.
Hospice házat nem lehetne fenntartani, egy 10 ágyas fekvőbeteg-osztály viszont elég lenne ahhoz, hogy a családok időnként egy kis pihenőidőhöz juthassanak annak köszönhetően, hogy befektethetik ide szerettüket.