A befogadásra váró gyógymódok által érintett terápiás területek minden tizedik magyart érintik.
A Világgazdaság információi szerint nagyon erős szakmai támogatottsága van annak a több mint hetven készítménynek, amelyek jelenleg végső kormányzati döntésre várnak. A lap megkereste az Emberi Erőforrások Minisztériumát, hogy várható-e újabb gyógyszerbefogadás, de nem válaszoltak a kérdéseikre. A lap úgy tudja: a készítmények harmada olyan újdonság lesz a betegek kezelésében, ami eddig még semmilyen formában nem volt elérhető Magyarországon. Egyszerre ennyi új gyógyszer még sosem kapott NEAK-finanszírozást. A kérelemre benyújtott készítmények 85 százaléka a V4 országok valamelyikében már ott van a támogatott készítmények körében, a gyógyszerek 40 százaléka pedig a többi három visegrádi országban már elérhető.
A döntés előtt álló terápiák olyan betegeknek biztosítanak új lehetőséget, akiknek korábban egyáltalán nem volt elérhető optimális megoldás a betegségükre, de olyan terápia is van, ami szignifikáns módon bővíti a meglévő terápiás lehetőségeket - mondta a lapnak Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója.
Az AIPM igazgatója hozzátette: a várakozó terápiák több mint 40 indikációt fednek le a legkülönfélébb terápiás területeken, olyanokon is, amelyeken a magyar lakosság egészségi mutatói kifejezetten rosszak nemzetközi összehasonlításban. A döntésre váró terápiák között van tüdő carcinomás vagy bőrrákos betegek kezelését segítő gyógyszer, emellett a szív-és érrendszeri betegségeket kezelő terápiák sora is tovább bővülhet, valamint a hemofíliás, a leukémiában, Parkinson-kórban vagy a sclerosis multiplexben szenvedők életesélyei is javulhatnak. Holchacker Péter kiemelte: a közvetlenül befogadás előtt álló kérelmek majdnem fele - 48 százaléka - valamilyen daganatos megbetegedéshez köthető.
A befogadott terápiák egy részének nem lenne jelentős költségvetési hatása a NEAK gyógyszerkasszájára, így elvben nincs akadálya a gyors döntésnek. A most várakozó terápiákkal a gyógyszerkasszát, az E-alapot egyes becslések szerint 10-15 milliárd forinttal kellene bővíteni, ami a nagy csomag ellenére is csak néhány százaléknyi kiegészítő forrást igényel a gyógyszerkiadások terén. További részletek a teljes cikkben