• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

De miért tüntették ki Orbánt?

Lapszemle Forrás: Népszabadság Online

Nincs olyan adat, ami azt mutatná, hogy a dohányzás szigorítása nyomán csökkent volna a dohányosok száma.

A dohányzás visszaszorításáért kapott kitüntetést a WHO főigazgatójától Orbán Viktor, aki ebből az alkalomból kijelentette, hogy „egyre több magyar teszi le végleg a cigarettát". Csakhogy erről semmit nem lehet tudni, adatok nincsenek - írja a nol.hu.

A lap által megkérdezett egészségügyi szakemberek még nem tudnak olyan adatról, ami azt mutatná, hogy a dohányzás szigorítása nyomán csökkent volna a dohányosok száma. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatsoraiból inkább az látszik, hogy a magyarok továbbra is kemény dohányosok: az utóbbi évtizedben szinte folyamatosan nőtt – Orbán második miniszterelnöksége óta például 550 tonnával – a magyarok által valamilyen formában (cigaretta, szivar, pipadohány vagy sodrós cigi) legálisan elfüstölt mennyiség.

Orbán Viktor persze elsősorban a 2008-ban még Horváth Ágnes SZDSZ-es egészségügyi miniszter által szorgalmazott, ám végül a második Orbán-kormány által véghezvitt vendéglátóhelyi dohánytiltásért kapta a májusban odaítélt WHO-kitüntetést. Ennek a nemdohányzókat védő hatását senki sem vitatja. Ugyanakkor a vendéglátóhelyi dohánytiltás a jelek szerint egy cseppet sem fogta vissza a magyar bagós kedvét. A 2012 januárjában életbe léptetett tilalom után nem roppant össze a dohányforgalmazás, de a 2012. évi jövedékiadó-bevételek 6,2 százalékkal nőttek 2011-hez képest, ami – mint azt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) összefoglalója megállapítja – főképp a vártnál nagyobb dohányforgalom miatt alakult így. De a vendéglátóiparban sem volt érzékelhető hatása a tilalomnak.

Egyelőre nyitott kérdés, hogy a „fiatalok egészségvédelme" indokával bevezetett trafikrendszer ténylegesen mennyiben veti vissza a dohányfogyasztást. A GfK nemrég publikált piackutatásából arra is lehet következtetni, hogy a dohányos magyarok átnyergeltek a jóval olcsóbb csempészcigarettára, legalábbis a trafikrendszer bevezetése előtt, május körül készített kutatás már 7-8 százalékos feketepiacot, azaz a piacon forgó csempészáru megduplázódását érzékelte.