"Nem engedem meg, hogy bárki kapkodjon azért, mert a baloldal riogat és politikai nyomás alá helyezi a beruházást".
Gőzerővel folyik a Dél-budai Centrumkórház (DBC) megvalósításának előkészítése: jogerős az építési engedély, megtörtént a telekegyesítés, a kiviteli tervek idén elkészülnek – nyilatkozta az Origónak a projektet vezető miniszterelnöki megbízott. Prof. Dr. Bedros J. Róbert szerint a kormány továbbra is elkötelezett a hazai viszonylatban egyedülálló kórházfejlesztés megvalósítása iránt.
Hogy áll most a Dél-budai Centrumkórház beruházása? A baloldal megint azt hangoztatja, hogy nem épül meg.
Sajnos úgy tűnik, hogy amíg a toronydaruk fel nem sorakoznak az építkezésen Dobogón, addig egyesek megpróbálnak politikai tőkét kovácsolni abból, hogy a közvéleményt riogatják.
A politikai nyilatkozatokon túl ez miben nyilvánul meg?
Például az építési engedélyhez szükséges telekalakítási engedély kiadását a baloldali vezetésű XI. kerületi önkormányzat tavaly – jogellenesen – megtagadta. A DBC Zrt. bírósághoz fordult, amely decemberben jogerősen megsemmisítette az újbudai önkormányzat elutasító határozatát, de így is csak február végén kaphatta meg az építési engedélyt a Dél-budai Centrumkórház és csupán március végére zárulhatott le a telekalakítási engedélyezési eljárás. Most már végre egy helyrajzi számon egyesültek a DBC Zrt. vagyonkezelésében álló telkek, és erről megkaptuk a földhivatali határozatot is.
Mi a további menetrend?
A kiviteli tervek az idén elkészülnek. Ezt követően, uniós közbeszerzési eljárás keretében kerülhet sor a kivitelező kiválasztására, amely a beruházás méretére és összetettségére való tekintettel a minimálisan előírt három hónapnál várhatóan több időt vesz majd igénybe. A kivitelezés maga körülbelül négy évig tart. (...)
A tervezés folyamata hihetetlenül aprólékos, hiszen össze kell hangolni a gyógyítás eredményességének szempontjait a funkcionális területek maximális kihasználtságával. Az orvosszakértőink, ápolási és rehabilitációs szakembereink meghatározzák a kritériumokat, majd ezek alapján elkészülnek a tervek, amelyeket újra véleményeznek és a tervezők szükség szerint módosítják, pontosítják, finomítják a terveket.
Az orvosszakmai konzultációk gyakorlatilag befejeződtek, így el tudnak kezdődni a műszaki szakmai egyeztetések. Vagyis a gyógyítás szempontjai alapján már megállapítottuk, hogy hány műtőre van szükség, vagy milyen legyen a helyiségek belső elrendezése, most azon van a sor, hogy a műszaki szakértők ehhez igazodva meghatározzák az objektumon belüli beosztást, beleértve még a csatlakozók elhelyezését is. Azonban nemcsak építészeti kérdésekre kell gondolni, hanem például arra is, hogy a munkaruhák automatizált kiadását hogyan illesszük a DBC napi ütemébe időben és helyben. Már zajlik a műtők és a kórházi logisztikai feladatok szimulációja, a felvonók kapacitásvizsgálata, dolgozunk a távközlési kapcsolatok és adatátviteli hálózat tervezésének előkészítésén. Bevontunk a tervek véleményezésébe érdekvédelmi szervezeteket, például a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségét vagy a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségét. A háttérben tehát hatalmas, csak éppen kifelé nem túl látványos munka zajlik – legalábbis egy építkezéshez képest.
Továbbiak a teljes cikkben