Perbeszédek hangzottak el Fővárosi Bíróságon a tegnapi tárgyaláson.
Vádbeszédében az ügyész elmondta, ismert volt a Diagon Kft. vezetői körében, hogy az orosz érdekeltségű Lytech meg akarta szerezni a cég tulajdonában lévő, szabadalmi védelem alatt álló hematológiai receptúrákat. Erről tárgyalások is folytak a magyar és az orosz fél között. Azonban a Diagon ügyvezetője már 2008 márciusában érezte, hogy hangulatváltás történt a két cég közötti kommunikációban, az orosz fél arrogánsabbá vált.
Az ügyész szerint mindez azért történt, mert ekkorra már megindultak a párhuzamos tárgyalások az oroszok és a három vádlott, H. Sándor, T. Lajos és P. Zsolt között, akik el akarták adni a Diagon Kft.-től ellopott adatokat. A letöltött adatokat később a pénzügyőrök megtalálták a vádlottak számítógépein, valamint egyéb adathordozókon.
Élénk levelezés folyt nemcsak a három vádlott, hanem az orosz Lytech cég vezetője között is az információk adásvételéről az ügyész szerint Ez pedig bizonyítja, hogy a vádlottak már a cégtől való távozásuk előtt tárgyalásokat kezdeményeztek a receptúrák értékesítéséről.
Miként a vádhatóság munkatársa hangsúlyozta: a gazdasági és üzleti titkok megtartására az első és másodrendű vádlottat, H. Sándort és T. Lajost szerződése kötelezte. Igaz, mindezek nem biztosítják, hogy az információk nem „repültek szerteszét a világban" – indokolt az ügyész. Az egyik könyvvizsgálói szakértői vélemény szerint 2008 után is nyereséges volt a Diagon Kft., és ha nem történt volna adatkiáramlás, potenciálisan tovább növekedhetett volna a cég nyeresége.
Ezért az ügyész indítványozta, hogy az iparvédelmi jogok különösen nagy vagyoni hátrányt okozó megsértése és a gazdasági titok megsértése miatt a három vádlottat letöltendő börtönbüntetésre ítélje a bíróság.
„Azzal, hogy a Diagon Kft. gyártási technológiára vonatkozó adatait akarták egy külföldi cég birtokába juttatni a vádlottak, veszélybe sodorták egy jól működő cég biztos hátterét, amivel sok magyar ember munkahelye is veszélybe került" – hívta fel a figyelmet a sértett jogi képviselője, Dezső Antal.
Egyúttal bejelentette: a vádlottak csaknem négymilliárd forintos kárt okozó magatartása miatt anyagi kártérítésre tartanak igényt. A tegnap meghallgatott védők egybehangzóan a bűncselekmény elkövetését hiányolták, mert szerintük az adatokat jogosan tartották maguknál a vádlottak, és azokat nem adták el. Szerintük a nyomozó hatóság a sértetti vonalon indult el, és mindvégig azon is haladt, valamint hiányolták még az egyéni indítékot. A per jövő hétfőn további védőbeszéddel folytatódik, majd várhatóan elsőfokú ítéletet hirdet a bíróság.