• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Díjat kapott a Szent Pantaleon Kórház

Lapszemle 2023.05.30 Forrás: feol.hu
Díjat kapott a Szent Pantaleon Kórház

A szervátültetések országos, illetve nemzetközi összefogás keretei között, átlátható, nyomon követhető módon történnek.

Életet adományozó kórház díjakat kaptak a Magyar Kórházszövetség XXXV. Kongresszusán, 2023. április 21-én azok a fekvőbeteg-ellátó intézményeknek, ahol 2022-ben a legnagyobb növekedést tapasztalták a donációs aktivitásban. A Szent Pantaleon Kórház és Rendelőintézet nevében a díjat az intézmény transzplantációs koordinátora, az Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztály osztályvezető főorvosa, dr. Németh Zoltán vette át. Őt kérdezte a donorkkordinációs feladatokról és a hazai donáció szabályairól is a feol.hu.

Az Országos Vérellátó Szolgálat által az Életet adományozó kórház-díjat idén öt intézménynek adtak át, abból az egyik a Szent Pantaleon Kórházé lett. Miről szól ez díj?

– Az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) a kórházak agyhalott donorból megvalósuló szervdonációs munkáját ismeri el ezzel a díjjal. Ez egy olyan országos szakmai elismerés, amire büszkék lehetünk. Az OVSZ Szervkoordinációs Irodája végzi az összes magyarországi szervkivételi folyamat irányítását, és az Eurotransplantból érkező, illetve oda irányuló szervfelajánlások központi szervezését, továbbá a gördülékenység biztosítása érdekében kórházi koordinátori hálózatot működtet. A donorjelentéseket országos és intézményi koordinátorok, intenzív terápiás szakorvosok végzik. A szervkivételeken az orvoscsoportok munkáját az országos koordinátorok segítik, az iroda központjából kiutazva a donáció helyszínére. Ez egy nagyon összetett, részleteiben kidolgozott, jogilag szigorúan szabályozott, sok ember összehangolt tevékenységét igénylő team munka. A donorjelentő kórházakban 2013. január 1-től megbízott kórházi koordinátorok dolgoznak. Dunaújvárosban 2014-től engem bíztak meg ezzel a koordinátori feladattal. Az országos díj egy csapatmunka gyümölcse, amelynek oroszlánrészét az intenzív osztály dolgozói végzik, ugyanakkor a sikeres szervkivételhez a központi műtőszolgálat összehangolt munkájára is szükség van.

Hogyan kell ezt a munkát elképzelnünk?

– A transzplantáció, vagyis a szervátültetés egy adományozó (donor) és egy befogadó (recipiens) között történik. Ennek kereteit a jogalkotó kiemelkedő szigorral, első olvasatra viszonylag bonyolultan szabályozza. Hosszú folyamat, amíg a szervkivételig eljutunk. Amikor megtörténik az agyi károsodás, akkor elsődleges célunk ezt kezelni és megmenteni a beteg életét, de ez sajnos nem mindig sikerül. Amikor a súlyos agyi károsodás következtében visszafordíthatatlanná válik az állapot, az agyhalál megállapításának folyamata elkezdődik. Ez egy szakmai irányelveket és jogszabályokat követő bonyolult procedúra, amelynek végén megtörténik az agyhalál tényleges megállapítása. Ez a folyamat esetenként nagyon eltérő lehet, néhány órától kezdve akár több napot is igénybe vehet. Az elmúlt évben volt példa 1 órán belüli és 5 nap alatt történő agyhalál-megállapításra is. Amikor ez megtörténik, jogi értelemben halálról beszélünk. Ekkor elkezdődik a donorgondozás folyamata. A folyamat annyit jelent, hogy gépek és gyógyszerek segítségével próbáljuk megőrizni a donor szervfunkcióit a szervkivétel időpontjáig.

További részletek a teljes cikkben