Az utántöltős flakonoknál – az utántöltés előtt – fokozottan kell ügyelni a flakonok forró vizes kiöblítésére.
Még pathogén mikroorganizmust (Klebsiella oxytoca) is találtak a fertőtlenítőszerekben, amelyek mind hatékonyság, mind szennyezettség szempontjából kifogásolhatók – hangzott el a hazai élelmiszer-biztonság egyik legfontosabb szakmai eseményén, a 2023-as Hungalimentaria Konferencián - idézte a laboratorium.hu cikkét a pharmaonline.hu. Földiné dr. Németh Zsuzsanna, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársa kollégáival 14 éven át ellenőrizte a kereskedelmi forgalomban lévő bontatlan, illetve az ételfertőzés vagy ételmérgezés gyanú kapcsán beküldött bontott fertőtlenítőszerek baktericid- és fungicid/yeasticid hatékonyságát, amely élelmiszerbiztonsági követelmény az élelmiszer-előállítás területén alkalmazott fertőtlenítőszerekkel szemben.
A hatósági ellenőrzések keretében a mintavételek mellett megvizsgálták a szer helyszíni felhasználásának körülményeit, például azt, hogy rendelkezésre áll-e a felhasználási utasítás, és hogy azt a dolgozók betartják-e.
Az összesített adatok alapján kijelenthető: a kézfertőtlenítő szerek és fertőtlenítő hatású mosogatószerek kifogásoltsága mind a hatékonyság, mind pedig a baktériumokkal való szennyezettség szempontjából jelentős – mondta el a szakember.
Amint a Laboratorium.hu a témában már korábban megjelent cikkéből is kiderül, az élelmiszeripari felhasználásra szánt kézfertőtlenítő szerek – engedély birtokában – az egészségügyben is alkalmazhatóak, ezért a szennyezett fertőtlenítőszerek esetében – fennállhat a nosocomiális fertőzések kockázata, amely csökkent immunitás esetén (például szervtranszplantációs műtétek, katéterbehelyezés, lélegeztetőgépek alkalmazását követően) akár halálos kimenetelű fertőzést is okozhat. A fertőtlenítő szerek szennyezettsége egyrészt visszavezethető a nem megfelelő gyártástechnológiára, másrészt – felhasználás során – a szennyezett flakonba történő utántöltésre. További részletek a teljes cikkben