"Kincses szerint a hálapénz „főbb előnyei”, hogy többek között közvetlenre, személyesre zárja az orvos-beteg kapcsolatot".
„A magyar egészségügy örökzöld témája […] amely nem függetleníthető a társadalmi beágyazottságától, a társadalmi közállapotoktól. […] Amíg az országban más területen is dívik a feketemunka, a vesztegetés és a baksis (mert ezek együtt jelentik a paraszolvencia közgazdasági tartalmát), addig reménytelen kizárólag az egészségügyben teljes rendet csinálni, másrészt, a paraszolvenciarendszer rendelkezik bizonyos társadalmi elfogadottsággal. Az alacsony orvosi bérek tudatában eltűrjük, és miután előnyök adómentes megvásárlását teszi lehetővé, egyfajta kollektív szerencsejátékként, fenntartjuk a rendszert a holt terhek elviselése mellett” – vélekedett Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke egy 2007 elején publikált tanulmányban - idézi a gondolatokat a magyarnemzet.hu.
Kincses 2007 októberétől és 2008 májusáig az Egészségügyi Minisztériumban államtitkárként dolgozott a második Gyurcsány-kormány időszaka alatt.
...
Kincses szerint a hálapénz „főbb előnyei”, hogy többek között közvetlenre, személyesre zárja az orvos-beteg kapcsolatot, kiküszöböli/csökkenti azt a mentális, érzelmi deficitet, amit a harmadik fizető szükségszerű belépése okoz. Továbbá úgy vélte, hogy a hálapénz részben esetleges, és nem csak az adóhatóság előtt láthatatlan, ezért a hálapénz nagyfokú személyes szabadságot nyújt (ami legalizálás esetén csökken).
Mivel a jelzett írás a mai napig elérhető Kincses Gyula személyes honlapján, mindenki levonhatja magának a következtetést, hogy mennyiben változott a Magyar Orvosi Kamara elnökének a kapcsolódó álláspontja.
További részletek a cikkben.