A legkülönbözőbb területekről az Unióba érkező emberek a betegségprofiljuk szerint kapjanak egészségügyi ellátást
Százezrek vándoroltak be, s érkeznek most is Afrikából és a Közel-Keletről Európába a háborúk, a nyomorúság elől. A hatalmas tömegmozgás új egészségügyi kérdéseket vet fel. A megoldások egyik nemzetközi szaktekintélyével, dr. Szilárd Istvánnal, a PTE ÁOK tudományos főtanácsadójával a bama.hu készített rövid interjút.
– A közegészségügyi biztonság az csak az egyik oldal, de legalább ilyen fontos az is, hogy a legkülönbözőbb területekről az Európai Unióba érkező emberek a hagyományaik, betegségprofiljuk, vallási és kulturális szokásaik szerint kapjanak egészségügyi ellátást. Nem lehet már ezt a kérdést továbbra is a szőnyeg alá söpörni, hiszen ott tartunk, hogy Európa 8 %-a nem az unióban született!
Ebben a kérdésben maximálisan a Balkán kapuja Pécs. Erre ugyanis Európa egyáltalán nincs felkészülve, ugyanakkor a PTE ÁOK kontinentális vezető szerepet tölt be az orvosok ilyen jellegű felkészítésében. Épp most készült el az irányításunkkal egy mesterképzési program, melynek két osztrák, egy német, egy angol és a kassai egyetem a tagja. A vezető szerepünket jelzi az is, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) negyedévente megjelenő migrációs online folyóiratának mi vagyunk a társszerkesztői – húzta alá a szakember