A beteg önként vásárolja meg a választott orvos szaktudását vagy továbbra is hálapénzt ad neki?
Amíg a rendszert a hálapénz motiválja, nem lehet olyat mondani, hogy egyenlítődjenek ki a bérek, hiszen nem is lehet tudni, melyik orvosnak mennyi a jövedelme - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyért felelős államtitkára az InfoRádió Aréna című műsorában.
- Az esélyegyenlőség azt jelentené, hogy ahol nincs lehetőség plusz jövedelem megszerzésére - főleg a hiányszakmákban, ahol csak a fizetés van és ezekről a helyekről a legnagyobb az elvándorlás is egyébként - ott kell meghatározni a szakorvosok számára egy olyan minimális díjazást, ami itthon tartja őket". Hozzátette: "ez lesz a nagy művészet a kórházi vezetőknek és az egészségügy irányítóinak, hogy ezt hogyan lehet megtenni. Ez lesz az alapja annak, hogy le tudjuk-e lassítani, illetve meg tudjuk-e fordítani a Magyarországról Nyugat-Európába irányuló agyelszívó folyamatot."
Zombor Gábor szerint a hálapénz-kérdés lényege, hogy ki lehet-e váltani egy rendszerrel, amellyel a szakorvosok munkáját díjazzák. "A hálapénz-kérdés lényege, hogy ki lehet-e váltani egy olyan rendszerrel a hálapénzt, ahol a beteg önként vásárolja meg a választott orvos szaktudását vagy továbbra is hálapénzt ad neki, vagy azt mondja, hogy mivel ingyenes jár az ellátás, legfeljebb nem választ orvost."
Zombor Gábor arról is beszélt, hogy nem lesznek kórházbezárások. Hozzátette: nem is célja az intézmények bezárása. Újabb egészségügyi szűrőprogramok indulnak majd a jövőben, így várhatóan a munkavállalók egészségügyi szűrését is felülvizsgálják. Az iskolai orvosi rendszert szintén felülvizsgálnák és szükségesnek tartja az egészségnevelés kötelező oktatását is.