Kezdjük elérni azt a bérszintet, amely mellett akár már egy-két év múlva megindulhat a hazaköltözés.
A magánegészségügyben kezdjük elérni azt a bérszintet, amely mellett akár már egy-két év múlva megindulhat a szakemberek hazaköltözése – tudta meg a növekedés.hu Lancz Róberttől. A Doktor24 ügyvezető igazgatójával arról is beszélgettek, mi kell ahhoz, hogy egészségügyi központjuk ugyanazt tudja nyújtani, mintha Bécsben vagy Londonban lennénk.
A kétezres években többen vágtak bele hasonló vállalkozásba, de sokan el is tűntek a színről. Mi lehetett ennek az oka?
Sokan abba a hibába estek, hogy infrastrukturális beruházásként tekintettek a magánegészségügyi szolgáltatásra. Nagy rendelőket építettek, beszerezték a drága gépeket, majd várták a pácienseket. Aztán nem jött elég ügyfél a drága szolgáltatásokra, ezért elkezdtek spórolni a szakembereken. Így amikor már lettek volna ügyfelek, akkorra nem maradt elég orvos. Azok a szolgáltatók, amelyek megmaradtak és sikeresek, hasonló utat jártak be, mint mi. Többen közülük a foglalkozás-egészségügyi piac bázisán kezdték, kevés a teljesen zöldmezős történet.
Sokat hallunk a szakember-elvándorlásról, legyen szó akár magán-, akár közfinanszírozott intézményről. Mekkora problémát jelent a munkaerőhiány?
Vannak nehézségek, de szerencsésebb helyzetben vagyunk, mert magánegészségügyi központként gyorsabban tudunk reagálni a hazai bérrobbanásra. Nagy eredménynek tartom, hogy számos orvosunk már csak nekünk dolgozik. Ez nem is olyan magától értetődő, hiszen az elmúlt évtizedekben ők is hozzászoktak ahhoz, hogy több lábon kell állniuk. Mi nem az állami szféra fizetéseivel, hanem a külföldi bérekkel versenyzünk.
Nyugat-Európában egy orvos havi tízezer eurót kereshet, Magyarországon ennek mintegy a felét.
Szakértők azt mondják, ha a hazai bérek elérnék a nyugati szint kétharmadát, már megindulnának visszafelé a külföldön dolgozók. A magánegészségügyben kezdjük elérni azt a bérszintet, amely mellett akár már egy-két év múlva megindulhat a hazaköltözés. De nem minden a pénz. Szervezésben, környezetben és hozzáállásban is ugyanazt nyújtjuk, mint amit Stockholmban, vagy Amszterdamban megszoktak az orvosaink. A teljes interjú itt olvasható