A betegek hat hónapon át kapták a hormont, majd a vizsgálatok kimutatták, hogy a kognitív képességek hét emberből hatnál javultak.
Egy hormoninjekciós terápia segíthet a jövőben a Down-szindrómával élőknek, egy új kísérlet ugyanis rámutatott: javulhatnak tőle a kognitív funkciók. A Science folyóiratban megjelent tanulmány szerzői bebizonyították, hogy a gonadotropin-felszabadító hormon (angol rövidítése: GnRH) szerepet játszik a kognitív funkcióknál, valamint segíti az agy érését - írja a hvg.hu.
Egy előzetes, embereken végzett klinikai terápia során kimutatták, hogy a Down-szindrómával élőknek javultak a kognitív képességeik. Nelly Pitteloud, a Lausanne-i Egyetem kutatója, a tanulmány szerzője szerint a terápia nagyon ígéretes, ugyanis már egy alkalmazott metódusról van szó, aminek nincs mellékhatása – idézte őt az IFLScience.
A Down-szindrómás emberek többsége, mintegy 77 százaléka az Alzheimer-kórhoz hasonló tüneteket tapasztal, a 60 évesek körülbelül felénél pedig jelentkezik a neurodegeneratív rendellenesség. A Down-szindrómás emberek gyakran elveszítik a szaglásukat, gyakoriak a neurodegeneratív betegségek, a férfiaknál pedig szintén előfordulhatnak szexuális érési problémák.
Az egérkísérletek során a kutatók arra jutottak, hogy amikor helyreállították a GnRH-funkciót, a kognitív és szaglási funkciók 15 napon belül helyreálltak. A csapat ezután egy hét, 20 és 50 év közötti Down-szindrómás férfin próbálta ki a terápiát. A betegek hat hónapon át kapták a hormont, majd a vizsgálatok kimutatták, hogy bár a szaglásra nem volt hatással, a kognitív képességek hét emberből hatnál javultak.
További részletek a cikkben.