A Kelet-magyarországi zsákfalvakban nincs 50 km-en belül gyermekorvos, de még vegyesellátó háziorvos sincs.
Negatív listára került fel Magyarország, ugyanis egy 2021-es felmérés adatai szerint az Európai Unió tagországai közül nálunk az egyik legrosszabb a helyzet a gyermekek egészségügyi ellátását tekintve. Az Eurostat szerint a magyar gyerekek csaknem 5 százaléka nem jutott megfelelő ellátáshoz az elmúlt időszakban, ami egy jelentős arányú érintettség - írja az atv.hu.
Póta György gyermekorvos az ATV Start című műsorában elmondta, a megfelelő ellátás azt jelenti, hogy mikor, hol és milyen színvonalú ellátást kapnak a gyerekek, és e tekintetben Magyarországon „őrült nagyok a lemaradások”. Mint mondta, az ország egyes részei között is hatalmas a különbség az ellátásban. Kifejtette: rossz a helyzet például a kelet-magyarországi zsákfalvakban, ahol nincs 50 km-en belül gyermekorvos a környéken, de még a vegyesellátó háziorvost is csak helyettesítés útján kapnak. A szakorvosi vizsgálatokon egyre hosszabbak a várólisták, sőt, sokszor 50-80 kilométert kell utazni egy-egy vizsgálatért.
Póta szerint problémát jelent az is, hogy sok gyermeket nem gyermekorvos lát el. „A gyermek nem egy kisméretű felnőtt. Teljesen másképp működnek, teljesen másképp kell hozzájuk állni. Nem véletlenül van külön gyermekorvos, máshogy kell őket gyógyítani, mint a felnőtteket” – hangsúlyozta a szakember, hozzátéve, hogy a felnőttekhez szokott orvosok nem biztos, hogy ugyanolyan rutinnal és ugyanazon a szakmai színvonalon tudják ellátni a beteg gyermekeket, mint egy gyermekszakorvos.
További részletek a cikkben