• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Drámai megszorítás után borzalmas gyógyszerárak jönnek

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A államtitkárt az egyeztetéseken – rossz nyelvek szerint – egyszerűen kinevették.

Keservesen csalódik, aki azt hiszi, hogy jövőre bármi is könnyebb lesz az egészségügyben. A kormány 2013-ban alig húsz-harmincmilliárddal tervez többet a gyógyító-megelőző ellátásokra, mint az idei 825 milliárd forint. Az egészségügyben jövőre sincs többletforrás béremelésekre, de még az infláció pótlásának sincs nyoma – idézi a kormány elé kerülő költségvetési tervezetből a Népszabadság Online.

Az egészségbiztosítás jövő évi forrásai között már nem szerepel a baleseti adó: ez a központi költségvetés bevétele lesz, és hasonló sorsra juthat a népegészségügyi termékadó is. A Népszabadság információi szerint Szócska Miklós erősen küzdött, hogy 100 milliárd forint többletforrást szerezzen az egészségügynek, de az államtitkárt az egyeztetéseken – rossz nyelvek szerint – egyszerűen kinevették.

A legnagyobb feszültség a gyógyszerkasszában lesz: az idei 277 milliárd forint helyett már csak 197–198 milliárdot terveztek, amiből a lakossági gyógyszerfogyasztás támogatására mindössze 158 milliárd jut. Ez alig több mint 43 százaléka annak a 360 milliárd forintnak, amit 2011-ben az egészségbiztosító gyógyszertámogatásra költött. Szakértők szerint ekkora pénzelvonás megúszhatatlan a térítési díj drasztikus növelése nélkül.

A gyógyszerek általános drágulásán kívül lesz egyéb bajuk is a betegeknek. A „speciális beszerzésű gyógyszerkiadás" soron például jelenleg csak a veleszületett vérzékenység kezelése található; a korábban szintén erre a költséghelyre sorolt enzimpótló orvosságokat – akárcsak a többi nagyon drága terápiát – a járóbeteg-ellátás helyett a kórházakban, a fekvőbeteg-ellátás költségeinek terhére kapják meg. Kérdés, hogy meddig, mert a lapnak több intézményvezető is jelezte: az elszámolással egyre több a probléma. Hiába biztosítják a daganatos betegeknek a drága terápiát, a kezeléselszámolások mintegy felét (!) az OEP elszámolási hibára hivatkozva visszadobja, vagyis egyszerűen nem fizeti ki.

A költségvetési tervezet szerint a kormány – ahogy a Széll Kálmán Terv előírja – teljesen megszünteti az egyedi méltányossági gyógyszertámogatást is. Ez a keret mintegy ezer olyan embernek jelent túlélést, akinek életveszélyes betegségére nincs a támogatási rendszerbe befogadott orvosság Magyarországon. A biztosító eddig ebből a keretből vásárolta külföldről a számukra szükséges készítményeket. Szintén innen egészítették ki egy-egy gyógyszer támogatását olyanoknak, akik szociális okokból képtelenek voltak maguk finanszírozni terápiájukat. Tavaly még 6,5 milliárd forint volt erre a célra, az idén már csak hárommilliárd jutott. Ebből az OEP az év első öt hónapjában már el is költött 2,5 milliárd forintot – ezen a területen tehát már nyár derekára beköszönthet 2013.