Kórházi osztályok szünetelnek, gondozók és ambuláns helyek zártak be, esetleg csak online érhetők el.
Míg a nyolcvanas években csak Budapesten kilenc olyan intézmény volt, ahol komplex pszichoterápiás ellátás folyt, mára a fővárosban mindössze három ilyen maradt: a Tündérhegy, a Thalassa Ház és a Semmelweis Egyetem klinikája. Vidéken még nehezebb ellátáshoz jutni, nagyok a területi különbségek, adott esetben akár több száz kilométert is utazni kell a segítségért. Most pedig, a koronavírus-járvány okozta egészségügyi válsághelyzet hatására, ha lehet, még rosszabb lett a helyzet - írta a hvg.hu.
Budapesten a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikáját például kiürítették, és a Rókus Kórházba költöztették, mert kellett a hely a koronavírusos betegek ellátására. A Thalassa Házban, ahol évente 400 páciens fordul meg, köztük tizenéves fiatalok is, a harmadik hullám miatt hetekre felfüggesztették az új betegek felvételét, és egyelőre új online terápia sem indul, ahogyan nappali szanatóriumi ellátás sincs.
Ugyanakkor nem csupán az a probléma, hogy pszichiátriai helyek zártak be, költöztek el, de a betegeket sokszor nem tájékoztatták az új eljárásrendről sem. Már ahhoz is kisebb nyomozásra van szükség, ami egy pszichiátriai betegségben szenvedőtől aligha várható el, hogy kiderüljön, hogyan változott meg a rendelési idő, milyen telefonszámon érhető el az orvos – már ha a túlterheltség közepette egyáltalán van, aki felvegye a másik oldalon a kagylót.
A pszichiátriai ellátás jelenlegi állapotáról szóló teljes cikket HVG e heti lapszámában lehet elolvasni.