Furcsa látni, amikor a dohánygyárak pontosan azt hirdetik, amit a közegészségügyi hivatalok.
Sőt, a dohányzásellenes egyesületek és tüdőgyógyász-társaságok is ugyanazt mondják, szerte a világban. A felületes szemlélő számára úgy tűnhet, hogy vállvetve harcolnak a közös célért: az elektromos cigaretta (elterjedt nevén e-cigaretta) betiltásáért.
Természetesen a cél csak látszólag közös. Míg a hagyományos cigaretták gyártói a piacukat veszélyeztető új termék kiszorításáért küzdenek, addig az egészségügyi szakemberek az eszköz bizonyítatlan hatékonyságát és kérdéses biztonságosságát kérik számon.
Az elektromos cigaretta tulajdonképpen akkumulátorral működő elektromos inhalátor. Nikotint és ízesítő anyagokat szívnak belőle az emberek, kinézetre pedig gyakran megkülönböztethetetlen a hagyományos cigarettától. Népszerűségének titka, hogy segítségével a dohányzás élménye szinte teljesen szimulálható. Még fel is melegszik.
A forgalmazók szeretik hangoztatni, hogy ez nem más, mint a leszokást segítő gyógyhatású segédeszköz. Talán még a tb-támogatást sem utasítanák vissza.
- Az elektromos cigarettával kapcsolatban egyelőre nincsen semmilyen bizonyító erejű, tehát sok ember vizsgálatán alapuló klinikai kísérlet, így felelősségteljes orvos nem ajánlhatja betegeinek - válaszolta az eszköz tényleges hasznát firtató kérdésre Müller Veronika tüdőgyógyász, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóhelyettese. - Az e-cigarettában használatos patron mérgező mennyiségű nikotint tartalmaz, így hivatalosan nem is lehetne forgalomba hozni, és így az orvosi segítséggel történő leszokásban sem alkalmazható.
Az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) állásfoglalása szerint az e-cigaretta, minthogy a szervezetre ható tiszta hatóanyagot, nikotint juttat a szervezetbe, gyógyszernek minősül. Emiatt csak OGYI-engedéllyel, a gyógyszereknél megszokott dokumentáció mellett lehetne forgalmazni.
- Jelenleg sem a szervezetbe jutó nikotin pontos mennyisége, sem a fogyasztóknál jelentkező hatás mechanizmusa nem ismert egyértelműen - idézi az OGYI véleményét Demjén Tibor, az Országos Egészségfejlesztési Intézet Dohányzásfókuszpont nevű munkacsoportjának vezetője.
- Az elektromos cigaretta jelenleg talán a dohányzás egészségügyi kezelésének legvitatottabb kérdése. Célszerű azonban két oldalról megvizsgálnunk ezt a terméket. Tekinthetünk rá a leszokást segítő eszközként, de ártalomcsökkentő eszközként is - mondta Urbán Róbert, az Eötvös Loránd Tudományegyetem személyiség- és egészségpszichológiai tanszékének munkatársa, A dohányzás egészségpszichológiája című kötet szerkesztője.
- Arra nincs széles körben elfogadott klinikai bizonyíték, hogy az e-cigaretta segítené a leszokást. Azok viszont, akik nem tudnak leszokni a cigarettáról, az e-cigaretta szívásakor a dohányfüst helyett csak tiszta nikotint és még néhány oldó- és tartósító-szert lélegeznek be. Utóbbiak egészségügyi hatása azonban nem ismert – tette hozzá.