Száz daganatos beteg kórtörténetét vizsgálja a rendőrség az Uzsoki Kórházban.
A vádak szerint legalább egyharmaduk kaphatott nagyobb adagban morfint. A gyanús halálesetekről Márkus Attila orvos számolt be az Aszklepion című orvosi szaklapban még tavasszal. A cikk akkor konkrét intézményt nem nevezett meg, a doktor csupán azt írta le, mit tapasztalt a rákos betegeket kezelő osztályon. A doktor arról is beszámolt, hogy eleinte olyan mennyiségben használtak fel morfint, hogy nemcsak a kórházban, de a budapesti nagykereskedőnél is elfogyott az ampulla.
A 2004 és 2007 közötti halálesetek ügyében a rendőrség emberölés gyanújával ismeretien tettes ellen nyomoz. Szakértők bevonásával vizsgálják, hogy hány betegnél lehetett morfiumtúladagolás a halál oka.
Feljelentést tett természetesen az Uzsoki Utcai Kórház által megbízott ügyvédi iroda is az intézményben történt állítólagos kábítószer-túladagolási esetekről szóló cikk megírása, valamint az ellenőrzés akadályoztatásához felhasznált kórlapok eltűnése miatt. A kórház a jó hírnevének megsértése miatt is megteszi a szükséges jogi lépéseket - írták a közleményben, szerintük ugyanis a nyomozás alapját adó orvosi szakcikk szakmai szempontból megalapozatlan, mivel a szigorú elszámolás alá tartozó gyógyszer kiadott mennyisége mindvégig ellenőrzött és nyomon követhető.
- Orvosi hivatásunk egyik legfontosabb szabálya a nil nocere, vagyis a ne árts! - szögezte le Gál János professzor, a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikájának az igazgatója. - A morfium a központi idegrendszerre ható szer, amely erős fájdalomcsillapító hatása mellett eufóriát, megváltozott tudatállapotot okozhat, túladagolva légzésleállást, kómát, akár halált is. Tekintettel arra, hogy leggyakrabban gyógyíthatatlan betegek kezelése során használjuk ezt a szert, mindezek a morfiumtól függetlenül, a haldokló alapbetegsége miatt is bekövetkezhetnek. A morfium kábítószer, amelynek használatát és nyilvántartását szigorú előírások szabályozzák. E szabályoknak nemcsak az intézeten belül kell eleget tenni, hanem az ÁNTSZ és a rendőrség is rendszeresen végez ellenőrzéseket. Ha a műtőben eltörök véletlenül egy ampullát, azt is két tanúnak kell igazolnia. El sem tudom képzelni, hogyan lehet kijátszani ezeket a szabályokat – fejtette ki Gál János.
A morfiumnak természetesen vannak nemkívánatos mellékhatásai, lassíthatja a légzést, és hozzá lehet szokni. Bár a gyógyszerkönyvek feltüntetik a halálos dózist, hozzáteszik azt is, hogy ennek sokszorosát is túlélték már. A hozzászokás miatt a haldokló, krónikus betegek morfiumadagja ugyanis kis túlzással a végtelenségig emelhető.